Vidlatka skvrnitá
Trachynotus ovatus
Vidlatka skvrnitá
Trachynotus ovatus
- Výskyt: Východní Atlantik, Středozemní moře, Černé moře
- Délka těla: 50 cm
- Potrava: Drobné ryby plující v hejnech
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Carangiformes
- Čeleď: Carangidae - kranasovití
- Rod: Trachinotus - vidlatka
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Oválné, poměrně vysoké a ze stran zploštělé tělo s krátkým a nízkým ocasním násadcem. Krátký zaoblený rypec, mírně spodní, drobná ústa, dosahující k přednímu okraji oka. Zuby krátké, špičaté a podobné kartáči. V téměř rovné postranní čáře je asi 127 malých cykloidních šupin. Dvě hřbetní ploutve, 1. (u dospělých ryb) s 5-7 krátkými volnými trnitými paprsky (z nichž první je namířen dopředu), 2. dlouhá s 1 tvrdým a 24-25 měkkými paprsky. Dlouhá řitní ploutev má podobnou stavbu jako 2. ploutev hřbetní, má 1 tvrdý a 23-25 měkkých paprsků, před ní jsou 2 volné krátké trny. Břišní ploutve jsou malé, podstatně menší než ploutve prsní. Ocasní ploutev je hluboce vykrojená a má špičaté laloky.
Zbarvení: Hřbet je modrošedý nebo stříbrně šedý, boky a břicho stříbřitě lesklé s narůžovělým nádechem. Na bocích je 4-6 oválných, šedých nebo černých skvrn. Špičky 2. hřbetní, ocasní a řitní ploutve jsou černé, 2. hřbetní a řitní ploutev jsou nažloutlé.
Délka: Nejvýše 50 cm.
Rozšíření: Východní Atlantik od Guinejského zálivu, pobřeží Senegalu (hojně), Maroka, Madeiry, Azor až k Biskajskému zálivu, na sever až ke kanálu La Manche, příležitostně až po Skandinávii. Středozemní moře. Ve volné vodě, jen zřídka při pobřeží, ve středních hloubkách.
Způsob života: Tyto ryby, nazývané německy Gabelmakrele nebo „Pompanos" plavou jako dovední a silní plavci většinou v malých skupinách. Jejich biologie je málo známá. Třou se během letních měsíců.
Potrava: Drobné ryby plující v hejnech (např. sardinky).
Příbuzní: Vidlatka tuňákovitá, dlouhá nejvýše 1 m. Má velký špičatý rypec dlouhé čelisti (dosahují až k zadnímu okraji oka) a vlnitou postranní čáru. Campogramma glaycos, nejvýše 65 cm dlouhá, má zaoblený rypec, dlouhé (až k zadnímu okraji dosahující) čelisti a rovnou postranní čáru.
Mohlo by vás také zajímat
Zmije skvrnitá, Máčka skvrnitá, Hyena skvrnitá, Blatnice skvrnitá, Leskyně skvrnitá, Vřeténka skvrnitá, Ropušnice skvrnitá, Placka skvrnitá, Hlavačka skvrnitá, Lesklice skvrnitá