Pyskoun paví
Symphodus tinca
Pyskoun paví
Symphodus tinca
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní a Černé moře
- Délka těla: 33 cm
- Potrava: Drobní živočichové mořského dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Perciformes - ostnoploutví
- Čeleď: Labridae - pyskounovití
- Rod: Iniistius - pyskoun
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Oválné, z boků zploštělé tělo s dlouhou hlavou (nad očima prohnutou, s malým hrbem nad rypcem). Malé oči (rypec je 3x až 4x delší než průměr oka). Velmi tlusté vyčnívající rty. Jeho čelisti jsou značně vychlípitelné. Drobné zuby (8-24 v horní, 10 nebo více ve spodní čelisti) téměř překrývá měkká kožní tkáň. Na patře zuby nejsou, spodní požerákové zuby jsou srostlé ve žvýkací plochu. Okraj přední skřelové kosti je jemně zoubkovaný. V postranní čáře je 33-38 velkých okrouhlých cykloidních šupin, na lících je 5 řad šupin. Jedna dlouhá nepřerušovaná ploutev hřbetní s 14-16 tvrdými a 10-12 měkkými paprsky. V řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 8-12 měkkých paprsků. Části hřbetní a řitní ploutve s měkkými ploutevními paprsky jsou mnohem vyšší než části s paprsky tvrdými.
Zbarvení: Velice rozdílné, obvykle žlutavě olivové s červenými a modrými tečkami, spojenými na bocích v podélné pruhy. Na základně prsních ploutví a na kořeni ocasní ploutve je tmavá skvrna. Mezi očima je tmavý proužek. Samice a nepřeměnění samci mají na obou stranách těla 2 tmavohnědé podélné pruhy.
Délka: Samci až 33 cm (největší druh rodu Symphodus).
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od severního pobřeží Španělska po Maroko. Středozemní a Černé moře (jeden z nejhojnějších pyskounů v Jaderském a Tyrhénském moři). Při pobřeží v blízkosti skal a vodního rostlinstva v hloubce 1-50 m.
Způsob života: Tito pyskouni nejsou plaší. Na rozdíl od ostatních druhů rodu Symphodus nestavějí samci hnízda. Třou se od května do června. Pouze velcí samci hájí svůj okrsek, v němž samice vytírá jikry většinou na zařasenou skálu, samec sice o jikry nepečuje, ale odhání od nich všechny škůdce.
Potrava: Drobní živočichové mořského dna.
Mohlo by vás také zajímat
Felzuma paví, Bažant paví šedý, Babočka paví oko, Lišaj paví oko, Holub Anglický pávík, Pavián anubi, Pavián guinejský, Vrubozubec paví, Slizoun paví, Holub Indický pávik