Tolstolobik bílý
Hypophthalmichthys molitrix
Tolstolobik bílý
Hypophthalmichthys molitrix
Znaky: Podlouhlé robustní tělo, zboku stlačené, s širokou malou hlavou a špičatým rypcem. Ústa horního postavení, oči posazeny nízko. Spodní čelist mírně přesahuje horní a zapadá do ní malým výběžkem. Na břišní straně těla od hrdla až po řitní otvor se táhne kýl, který je bez šupin. V postranní čáře je 110-124 drobných šupin. V hřbetní ploutvi 11-15 paprsků, v řitní ploutvi 14-17 paprsků, první dva paprsky jsou mírně zkostnatělé. Požerákové zuby 1řadé, v postavení 4-4.
Zbarvení: Hřbet tmavý, boky a břicho u mladých jedinců (1-3letých) stříbrné, u dospělců olověně šedé.
Délka: 90-100 cm.
Rozšíření: V Evropě nepůvodní druh. Obývá teplé a hluboké toky a jezera v povodí Amuru, byl vysazen na Tchajwanu a v Siamu. V současné době se díky pokusům se zdomácňováním vyskytuje v teplých oblastech střední a východní Evropy.
Způsob života: Tření probíhá při teplotě 23-24 °C. Samice mívá až 500 000 jiker, které při tření vypouští volně do vody. Jikry se ve vodním sloupci tůní a tišin volně vznášejí a prodělávají svůj vývoj. Po vykulení se plůdek živí živočišným planktonem. Když do rostou délky 5-10 cm, přecházejí mladí jedinci na rostlinnou stravu - živí se fytoplanktonem, hlavně sinicemi a řasami. Tenké střevo tolstolobika je 6-7krát delší než tělo. V řece Chang Jiang tento druh dospívá v 3.-4. roce, v maďarských nádržích v 5.-6. roce života. Někdy bývá chován v nádržích využívajících oteplenou vodu z elektráren. U nás většinou jen v teplejších vodách jižní Moravy.
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Bílý švýcarský ovčák, Morčák bílý, Čáp bílý, Konipas bílý, Terej bílý, Kolpík bílý, Králík moravský bílý hnědooký, Holub Moskevský černobílý rejdič, Králík vídeňský bílý