Šídlo pestré
Aeshna mixta
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododělení: Protostomia - prvoústí
- Kmen: Arthropoda - členovci
- Podkmen: Hexapoda - šestinozí
- Třída: Insecta - hmyz
- Podtřída: Pterygota - křídlatí
- Infratřída: Palaeoptera - starokřídlí
- Nadřád: Odonatoptera - vážkokřídlí
- Řád: Odonata - vážky
- Čeleď: Aeshnidae - šídlovití
- Rod: Aeshna - šídlo
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Délka těla 6 cm, rozpětí křídel 8 cm. Nápadný je pohlavní dimorfizmus: samec má na velmi tmavém zadečku velké světle modré a velmi malé žluté skvrny, má hruď i zadeček se žlutozelenými skvrnami. Vzácné jsou případy, kdy je stejně zbarvená jako samec.
Stanoviště: Rybníky a jezera, příležitostně také na močálech a rašeliništích. Protože je vynikající letec, vzdaluje se při lovu hmyzu také daleko od vodních biotopů.
Rozšíření: Především jižní Evropa, na sever zasahuje až na jih Britských ostrovů a do Dánska, na východ pokračuje rozšíření přes Asii až do Japonska.
Výskyt: Ve střední Evropě (také u nás) dosti hojný druh. Jedno z našich nejběžnějších šídel druhé poloviny léta, v nížinách a středních polohách na většině typů stojatých vod (kromě rašeliništních) s otevřenou vodní hladinou a porosty tvrdé emergentní vegetace (rákos, orobinec apod.). Jde o jeden z mála druhů vážek běžných i u intenzivně obhospodařovaných rybníků.
Biologie: Imaga se v přírodě vyskytují až od konce července nebo začátku srpna až do listopadu. Vajíčka ve vodě přezimují a až v následujícím roce se líhnou malé nymfy, které polovzrostlé ještě jednou přezimují a teprve v dalším roce je vývin ukončen až do imaga.
Jedno z našich nejběžnějších šídel druhé poloviny léta, v nížinách a středních polohách na většině typů stojatých vod (kromě rašeliništních) s otevřenou vodní hladinou a porosty tvrdé emergentní vegetace (rákos, orobinec apod.). Jde o jeden z mála druhů vážek běžných i u intenzivně obhospodařovaných rybníků.
Mohlo by vás také zajímat
Pestřenka rybízová, Pestřenka včelová, Šídlo královské, Šídlo velké, Pestřenec červený, Pestřenka smrtihlávka, Pestřenka písklavá, Pestřenka čmeláková, Pestřenka prosvítavá, Pestřenka trubcová