Štěnice domácí
Cimex lectularius
Štěnice domácí
Cimex lectularius
Znaky: Délka těla 0,3-0,8 cm. Známý a dříve velmi častý ektoparazit člověka (další druhy žijí na netopýrech a ptácích), pod tlakem moderní hygieny v kulturně vyspělých zemích téměř vymizela. Zavalitá hnědá ploštice s čtyřčlánkovými tykadly i nápadným bodcem a jen s krátkými pahýlky křídel. Štěnice domácí je nejvýznamnějším druhem čeledi štěnicovitých (Cimicidae), u nás spolehlivě prokázán výskyt tří druhů.
Stanoviště: Často jako synantropní druh žije v lidských sídlech a stájích, kde napadá člověka, ale i psy, skot, ovce a jiná domácí zvířata, žije však i na drůbeži a netopýrech.
Rozšíření: Kosmopolitní.
Výskyt: Velmi různý, závislý na úrovni hygieny.
Biologie: Samičky kladou 100-200 vajíček, předtím však musí vysát tolik krve, aby zdvojnásobily svou hmotnost. V našich podmínkách sají štěnice asi jednou týdně, nymfy jedenkrát za deset dnů, v teplejších oblastech se interval zkracuje. Ve vytápěných obydlích se vývin v zimě nezastavuje. Ve dne se štěnice ukrývají na tmavých místech. Vydrží dlouho hladovět.
Štěnice (Cimex) je rod polokřídlého hmyzu. Jedná se o parazity, specializované na různé druhy živočichů. Je to noční živočich. Živí se krví teplokrevných živočichů. Hostitele napadá v noci, vyhledává ho po čichu.
Mohlo by vás také zajímat
Užovka domácí, Vrabec domácí, Moucha domácí, Cvrček domácí, Rus domácí, Rybenka domácí, Rehek domácí, Myš domácí, Morče domácí, Kanár domácí