Brazilská fila

Fila Brasileiro

Oficiální zkratka v ČR: FIB
Výška v kohoutku: 60-75 cm
Hmotnost: 40-90 kg
Délka života: 11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 225
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     30042 zobrazení     0 komentářů

Původem je Brazilská fila plemeno šlechtěné z různých dog a loveckých psů, určené pro lov vysoké zvěře, pro potřeby honáků dobytka i jako ochranný pes. Je zařazena mezi bojové psy a její chov v některých zemích není povolen.

Využitím je dnes Brazilská fila řazena k doprovodným plemenům psů.

Charakteristickým rysem tohoto plemene je odvaha, statečnost a rozhodnost. Silně teritoriálně založený pes, ve vztahu k cizím lidem je Brazilská fila podezíravá, ve vlastním revíru sebevědomý a sebejistý. K cizím psům se chová naprosto nesnášenlivě. Je to vynikající ochranný a hlídací pes s dobře vyvinutým loveckým pudem a výborným čichem.

Tento neobvykle rychlý pes je plný síly, má bleskurychlou reakci a jen obtížné se ovládá. Brazilská fila, která se ke svému pánovi chová velmi citlivě, vyžaduje jednoznačné vedení a musí jí být již od raného věku vtiskovány žádoucí vlastnosti, včetně vhodné socializace a důsledné výchovy. I tak zůstává velice silnou osobností, která všechno ucítí, zpozoruje a samostatně se rozhoduje podle vlastního uvážení. Proto mohou toto plemeno chovat pouze znalci a sportovně založení lidé, kteří jsou schopni ovládat filu jak psychicky, tak fyzicky. Péče o její krátkou srst je pro jejího majitele poměrně snadná.

Brazilská filaNázvy ve světě

Anglicky: Brazilian Mastiff, Portugalsky: Fila Brasileiro

Foto: http://www.caesefilhotes.com.br

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.