Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

Collie Smooth

Oficiální zkratka v ČR: CK
Výška v kohoutku: 51-61 cm
Hmotnost: 18-30 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 296
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5179 zobrazení     1 komentář

Kolie krátkosrstá je staré anglické honácké a selské plemeno. Krátká srst dělá z tohoto plemene nevýrazného psa, který nemá předpoklady k tomu, aby se stal módním.

Kolie krátkosrstá je rodinný doprovodný a také sportovní pes. Co se týče charakteru tohoto plemene, je hodně aktivní, pracovitý a inteligentní, tato kolie je také velmi rychlá, vytrvalá a pohybově nadaná. Je ostražitý a při napadení se umí bránit, ale není agresivní. Kolie krátkosrstá je velmi sebevědomá, se smyslem pro teritoriální chování, citlivá a silné vázaná na svého pána.

Tato temperamentní kolie je vhodná pro sportovně orientované lidi, kteří mohou svému psu věnovat mnoho času. Miluje sportovní aktivity a práci záchranářských psů. Nevyhýbá se ani každodenním povinnostem na selské usedlosti, které spočívají zejména v nahánění a hlídání ovcí a skotu. Krátkosrstá kolie ve srovnání s dlouhosrstou kolií není žádný workholik, zato je však většinou o něco náročnější. Je-li patřičně vytížená, chová se v domácím prostředí klidně a bezproblémově. Není to ovšem pes pro domácí kanape! Je velmi učenlivá a potřebuje důsledné vedení a výchovu. Srst této kolie sice silně líná, přesto se o ni dá bez problému pečovat.

Kolie krátkosrstáNázvy ve světě

Anglicky: Scotch Collie

Foto: http://www.completedogsguide.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.10.2018, 15:41
Chtela bych krátkosrstou kolii, hledám pomoc s hledáním.Dekuju