Orientální krátkosrstá kočka

Orientální krátkosrstá kočka

Oriental Shorthair Cat

Původ: Anglie
Oficiální zkratka v ČR: ORS
Skupina plemen: IV. Siamské a orientální kočky
Hmotnost: 4-6,5 kg
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9082 zobrazení     1 komentář

Historie a původ

Podobnost orientálních krátkosrstých koček se siamskými kočkami je na první pohled patrná. Mají stejně štíhlé tělo s dlouhými končetinami a stejnými vlastnostmi, ale nemají pro siamské kočky typickou kresbu srsti. Jako orientální krátkosrsté kočky označujeme jednobarevné, tygrované a tečkované kočky, které vznikly křížením siamských a jiných krátkosrstých koček. Na rozdíl od koček siamských jsou jejich oči zelené.

Havana

Nejstarší mezi poměrně mladými krátkosrstými orientálními kočkami je havana. Své jméno získala díky zbarvení srsti, která je velmi podobná barvě proslulého kubánského doutníkového tabáku. Srst je od kořínku stejnoměrně zbarvena v teplém odstínu kaštanově hnědé.

Barevné varianty

Vedle varianty havana mají orientální krátkosrsté kočky i oblíbené barvy lila, bílá, černá, modrá, skořicová, krémová a karamel. Velká je různorodost tvarů a vzorů u orientálních krátkosrstých koček s kresbou tabby. Barvy mají být rozloženy po celém těle a výrazně mezi sebou ohraničené. To platí stejnou měrou pro žíhané, tygrované i tečkované kočky. Žíhané a také tečkované orientální krátkosrsté kočky většinou mají na čele typickou kresbu ve tvaru písmene „M“.

Tygrované kočky jsou kolmo k tělu hustě pruhované. U tečkovaných krátkosrstých orientálek smí mít tečky rozdílnou velikost, ale nesmí se shlukovat do přerušovaného pruhového vzoru. Důležité je, aby byl tečkovaný vzor od kořínků ke konečkům jednotně probarven a by nabízel výrazný kontrast k základní barvě. Zvláště výrazný je kontrast mezi tečkovaným vzorem a základní barvou u hnědé, čokoládové a červené. Méně pak u modré, lila a krémové. Končetiny mohou být s proužky nebo tečkované. Bílé skvrny nejsou u tohoto plemene povoleny.

Velikost a stavba těla

Jinak mají orientální krátkosrsté kočky stejně krátkou, lesklou a těsně přiléhající srst jako kočky siamské.

Charakter a temperament

Také povahově je orientální krátkosrstá kočka podobná se siamskou kočkou, ale krátkosrsté orientálky jsou většinou tolerantnější než siamky, ne tak náročné a také méně hlučné. Jejích hlas je melodičtější a ne tak vysoký jako u siamských koček.

Orientální krátkosrstá kočkaNázvy ve světě

Anglicky: Oriental Shorthair, Německy: Orientalisch Kurzhaar katze

Foto: http://www.smokeycoons.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.04.2018, 18:57
Jezizi tak ta ma ty usi