Aktuálně: 4 053 inzerátů199 773 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů

Amazoňan žlutobřichý

Amazona xanthops

Amazoňan žlutobřichý

Amazoňan žlutobřichý

Amazona xanthops

  • Výskyt: Východní a střední Brazílie
  • Velikost: 27 cm
  • Hmotnost: 260 g
  • Počet vajec: 3-4 ks
  • Inkubační doba: 26 dnů
  • Potrava: Semena, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
  • Cena: 20 000 Kč za mladého ptáka
Amazoňan žlutobřichý
Kam se řadí?

Amazoňan žlutobřichý

Taxonomie

  • Říše: Animalia - živočichové
  • Kmen: Chordata - strunatci
  • Třída: Aves - ptáci
  • Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
  • Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
  • Nadřád: Neognathae - letci
  • Řád: Psittaciformes - papoušci
  • Čeleď: Psittacidae - papouškovití
  • Podčeleď: Psittacinae - papoušci
  • Rod: Amazona - amazoňan
Amazoňan žlutobřichý
Kde žije?

Amazoňan žlutobřichý

Jižní Amerika

  • Nadmořská výška: 580 m
  • Povrch: hornatý i rovinatý
  • Teplotní pásy:
  • Tropický: většina území
  • Mírný: jižní cíp kontinentu
  • Subtropický: severní část
  • Teplota:
  • Nejvyšší: 27,8 °C
  • Nejnižší: -1,8 °C
  • Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm
Ing. Zbyněk Pokorný 09.09.2013, 13:02
16 633 5 minut čtení

Popis

Samec má hlavu a krk žluté, některá péra na týlu a zadní části krku zelené, lemované tmavě zeleně s černými špičkami, příuší žlutavě oranžové, horní prsa jsou zelená, široce lemovaná tmavě zeleně, u starších jedinců se žlutým nádechem. Spodní prsa a horní břicho tmavě žluté, směrem k bokům oranžové, spodní krovky ramenní, holenní peří a spodní břicho zelené s tmavě zeleným lemováním, spodní a vrchní krovky ocasní žlutavě zelené, záda a křídla zelená, vnější krovky křídelní, vnější letky loketní a spodní krovky ramenní lemované žlutozeleně, okraj křídla bledě žlutozelený, krovky ruční zelené, úzce tmavě modře lemované, letky ruční a loketní zelené, velmi úzce žlutozeleně lemované, spodní krovky křídelní zelené, spodní strana letek modravě zelená. Ocasní péra jsou zelená, krajní žlutavě zelená, u kořene oranžově červená. Zobák má amazoňan žlutobřichý bledě žlutý s tmavou skvrnou u kořene horní čelisti, duhovka chromově žlutá, běhák bledě šedý.

Samice je zbarvena stejně jako samec.

Mláďata mají temeno, oční oblast, příuší a líce méně žluté, ostatní část hlavy zelenou s modravě zeleným lemováním a černými špičkami per, celá spodní část těla je zelená, lemovaná tmavě zeleně, duhovka hnědá.

Rozšíření

Východní a střední Brazílie od jižní Pianí a Goiásu jižně po Mato Grosso a vnitrozemí Sao Paula.

Poznámka

Tony Silva je přesvědčen, potvrzuje to nakonec i H. Sick, že amazoňan žlutobřichý by neměl být zařazen do rodu Amazona ale do samostatného monotypického rodu.

Důvody jsou

- chybí mu červené zbarvení v křídlech, které má většina druhů amazoňanů,
- nápadné je jeho ozobí, které je červené, větší a má kulaté nozdry,
- boky a spodní část křídel má žlutooranžové až červené, což není u žádného druhu rodu Amazona,
- také jeho chování je odlišné. Je-li rozrušen, případně ohrožen, mírně nadzvedává křídla, hlavu skloňuje, zornice rozšiřuje a ocasní péra rozvírá do vějíře,
- mláďata mají chmýří žluté, zatímco ostatní druhy rodu Amazona bělavé až šedavé.

Tony Silva je přesvědčen, že patří společně do jeho rodu s amazónkem krátkoocasým (Graydidascalus brachyurus). Potvrdily to nakonec i chromozómové výsledky.

Záhadou je i jeho zbarvení, proto ho i někteří ornitologové doporučují členit do dvou subspecií. Existují totiž ptáci zelení, kteří mají boky žluté a vespod křídel jsou oranžoví, naopak jiní jsou pestře zbarveni - hlavu mají rozsáhleji žlutou, boky žlutooranžové a spodinu křídel oranžově červenou.

V terénu bylo zjištěno, že severní populace jsou ptáci zelení obou pohlaví a jejich mláďata jsou také zelená. Naopak v jižnějších oblastech Brazílie a Paraguaye žije zářivěji zbarvená populace ale ne uniformní. V páru byl pozorován vždy jeden pták zelený a druhý pestřejší.

Život v přírodě

Amazoňan žlutobřichý je typický obyvatel „cerrada", tj. stepní (pastevní), méně zalesněné oblasti, typické pro polosuché vnitrozemí Brazílie, která je porostlá na určitých místech křovinatým podrostem a jednotlivými skupinami stromů. Objevují se i v méně zalesněných oblastech, protože značně migruje. V této krajině jsou obecným druhem ale nikde je nespatříme ve velkých hejnech. Všeobecný názor je, že jeho stavy se stále snižují a dnešní populace se odhaduje na 20 000 exemplářů. Za několik let může být ohrožen vyhubením, protože intenzivním mýcením lesů za účelem rozšiřujících se pastvin se jednotlivé populace dostávají do izolace a jejich stavy se rapidně snižují.

Bylo zjištěno, že se tento druh objevuje také v Paraguay a tam hnízdí v termitích stavbách. Tyto nepřístupné oblasti navštívilo doposud jen málo ornitologů, proto tento údaj nebyl v minulosti ověřen a publikován.

Krmení

Ve Walsrode jim podávali hojnost naklíčených semen (slunečnici, oves, boby mango i směs semen pro holuby). Dostávali také slunečnici v suchém stavu - bílou a žíhanou, semeno kardi a proso, ovoce podle ročního období a také kalcium, mleté mušle a sušené granáty (zdroj živočišných bílkovin). Při odchovu mláďat měli i vařenou kukuřici a výchovnou směs Vitakraft.

H. Kartali je krmil po celý rok směsí pro velké papoušky, různým ovocem a vařenou kukuřicí. Doporučuje jim upravovat jídelníček tak, aby předložené krmivo na jaře je spolu s klimatickými podmínkami stimulovalo k hnízdění. Od února jim podával naklíčenou směs pro holuby, klíčenou pšenici, oves a slunečnici, někdy i menší semena. Zvyšoval jim dávky a sortiment ovoce a zeleniny, do maximálního množství 40% celkové dávky předložené potravy.

K. Bieri krmil chovný pár v době hnízdění značným množstvím nabobtnalého krmiva, podával jim také vaječnou směs, granule pro psa a kalcium. Dostávali i hodně ovoce, větve černého bezu.

P. Vergés jim podával od září do února krmivo jako ostatním papouškům ale dostávali větší dávky ovoce. Od března měli naklíčená semena (zejména slunečnici), ovesné vločky, dětskou přesnídávku Milupa, sekané hovězí maso, ovoce a větší množství zeleného krmení. Do pitné vody jim denně přidával Vitakombex.

V Pilmitos Park je krmili krmivem cca 10 druhů. Byly to 3 druhy semen, 3 druhy zeleniny, 2 druhy ovoce, vařená kukuřice a vařené fazole.

Mutace

Lutino mutace měla být odchována v Sao Paolo (Brazílie).

Názvy ve světě

Amazoňan žlutobřichý

Latinsky: Alipiopsitta xanthops, Anglicky: Yellow-faced Parrot, Německy: Goldbauchamazone, Dánsky: Gulmasket Amazone, Španělsky: Amazona del Cerrado, Finsky: kaunoamatsoni, Francouzsky: Amazone à face jaune, Italsky: Amazzone facciagialla, Japonsky: wakiakaboushiinko, Japonsky 2: ワキアカボウシインコ, Holandsky: Geelbuikamazone, Norsky: Solamazon, Polsky: amazonka zóltobrzucha, Portugalsky: Papagaio-galego, portugalštině brazilské: Papagaio-galego, Rusky: Желтобрюхий амазон, Slovensky: amazoňan žltobruchý, Švédsky: Gulmaskad amazon, Čínsky: 黄头鹦哥

Mohlo by vás také zajímat

Amazoňan běločelýAmazoňan císařskýAmazoňan černouchýAmazoňan červenokrkýAmazoňan fialovotemennýAmazoňan haitskýAmazoňan jamajskýAmazoňan kawalůvAmazoňan kubánskýAmazoňan mnohobarvý

Podělte se s námi o názor na tento text →