Chameleon třírohý (Jacksonův)

Chamaeleo jacksonii

Výskyt: Keňa, Tanzánie
Velikost: Až 35 cm
Březost: 100-180 dnů
Počet mláďat: 7-35 ks
Krmivo: Hmyz, plži
velikost písma:  A A A
04.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10784 zobrazení     0 komentářů

Chameleon třírohý je ve volné přírodě rozšířen v Keni a Tanzanii; na Havaj a do Kalifornie byl tento druh později zavlečen. Obývá biotopy s velkým množstvím srážek. Zasahuje až do výšky nad 2 000 metrů.

Chameleon třírohý nebo též chameleon Jacksonův dorůstá v dospělosti délky těla maximálně 35 centimetrů a náleží tak mezi menší druhy. Chameleon třírohý má nápadný hřbetní hřeben. Teritoriální samečci mají na čenichu tři výrůstky podobné rohům. Samičky mají výrůstky malé, nebo je zcela postrádají. Podle příslušnosti k určitému poddruhu kolísá zbarvení těla od žluté až po tmavé zelenou. Na těle je patrná i černá nebo žlutá kresba. Samičky mohou dvakrát do roka rodit živá mláďata.

Terárium pro jednoho chameleona třírohého má mít rozměry alespoň 80 x 60 x 120 centimetrů. Pokud založíme terárium větších rozměrů, můžeme jej chovat i v páru. K zařízení interiéru patří především různé větve, umožňující zvířatům lezení. Tuto možnost jim poskytne rovněž husté osázení rostlinami, které jim navíc vytvářejí také úkryt a pocit bezpečí. Životně důležité je umístění vhodného pitka s tekoucí vodou. Dobré větrání zajistíme tím, že terárium zakryjeme jen gázou. Při větrání je nutné vyvarovat se průvanu!

Chameleon třírohý konzumuje různý hmyz a plže.

Chameleon třírohý (Jacksonův)Názvy ve světě

Anglicky: Jackson's Chameleon, Německy: Dreihorn-Chamäleon

Foto: http://www.flchams.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.