Páv korunkatý

Páv korunkatý

Pavo cristatus

Původ: Indie, Srí Lanka, Pákistán
Délka: Samci až 2 m
Hmotnost: 3-6 kg dle pohlaví
Počet vajec: 4-8 ks
Inkubační doba: 28-30 dnů
Průměr kroužku: 20 mm
Délka života: Až 20 let
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení
velikost písma:  A A A
20.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     56350 zobrazení     1 komentář

Popis

Samec páva korunkatého má hlavu, krk a břicho modře zbarvené. Peří na zádech je zelenohnědé a křídla jsou hnědá a černě pruhovaná. „Ocas“ pávů ve skutečnosti není pravý ocas, ale jsou to velmi prodloužené vrchní krovky ocasní, které tvoří tzv. „vlečku“. Na konci každého pera vlečky se nachází „paví oko“. Samci mohou měřit i s vlečkou přes 2 metry. Samice jsou zbarveny převážně hnědošedě. Mimo období páření ji lze od samce poznat podle zeleně vybarveného krku a také bývají menší. Samci i samice mají na hlavě několika centimetrovou korunku. I pávice mohou v případě ohrožení roztáhnout své ocasní krovky, ty jsou ovšem mnohem menší než u kohouta.

Chov

Pávové jsou chováni již tisíce let. Lze je držet ve velmi prostorných voliérách, parcích a zahradách. Většinou se chová jeden samec s několika samicemi, ale na velkých plochách může být pohromadě i více samců. Pávi si většinou najdou v zahradách dostatek potravy. Lze je také přikrmovat zrním nebo krmnou směsí pro krůty. Pávi snáší české klima bez problémů po celý rok, ale kuřata jsou obzvláště první dva měsíce choulostivější, proto je lepší je za chladnějšího počasí přemístit i s matkou na chráněné místo. Pávi se mohou v dobré lidské péči dožít věku až patnácti let. Kromě základního zbarvení byla vyšlechtěna také bílá a strakatá forma páva korunkatého. Pávi korunkatí jsou polygamní. Zpravidla žijí ve skupinách s jedním kohoutem a několika slepicemi. Jsou to všežravci, živí se semeny, rostlinami, hmyzem a jinými bezobratlými, ale také obojživelníky a plazy. Pávi na noc hřadují v korunách stromů, ale samice hnízdí na zemi nejčastěji v křovinách.

Rozmnožování

Tok samce je velmi nápadný a často doprovázen hlasitým charakteristickým voláním. Samice snášejí krátce po toku 4-8 světlehnědých vajec. Mláďata se líhnou po 28 dnech zahřívání. Samice poté pčeuje o kuřata sama.

Páv korunkatýNázvy ve světě

Anglicky: Indian Peafowl, Německy: Blauer Pfau, Francouzsky: Paon bleu, Chorvatsky: Plavi paun, Polsky: Paw, Rumunsky: Păun indian, Slovensky: Páv korunkatý

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.01.2020, 20:33
Je to krásné zvíře .je to neuvěřitelné lak můžou
rostahnout svůj ocas.