Hohol islandský

Bucephala islandica

Výskyt: Západ Severní Ameriky
Délka: 53 cm
Hmotnost: 800-1300 g
Počet vajec: 6-15 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Potrava: Hmyz, měkkýši, korýši
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3774 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Ve svatebním šatu má kačer poloměsíčitou bílou skvrnu na lících, která zasahuje až před oko. Jeho černé peří má purpurový nádech. Na ramenou je podélná řada bílých skvrn. Samičky, mladé ptáky a samečky v prostém šatu není na vodě možno snadno rozeznat od hoholů severních, jsou však podstatně větší, dlouzí asi 53 cm. Jejich hlas je skřípavé kvákání. V době pelichání se může u samců a mladých ptáků značně měnit skvrna na lících i skvrny na ramenou a tak ztížit rozpoznání tohoto druhu od hohola severního.

Prostředí

Hohol islandský obývá západ Severní Ameriky od jižní Aljašky po severní Kalifornii, Nevadu a jižní Utah. Izolovaná hnízdiště jsou ve východní Kanadě, na jihozápadním pobřeží Grónska a na Islandu. Tažný druh, zimoviště leží při pobřeží západní Ameriky od Britské Kolumbie po severní Kalifornii, na východním pobřeží od zálivu sv. Vavřince po Maine. Vzácně se zatoulává do Evropy, zvláště na sever, méně často až do vnitrozemí. V České republice byl pozorován samec v listopadu 1987 na Ohři u Kadaně.

Rozmnožování

Hohol islandský hnízdí v dutinách stromů, v bezlesých oblastech i v hustých keřích, v zemních dutinách i v budkách. Od dubna do června snáší 6-15 vajec, sedí pouze samice 30 dní. Potravu tohoto tvoří hlavně larvy hmyzu, měkkýši a korýši.

Hohol islandskýNázvy ve světě

Anglicky: Barrow's Goldeneye, Německy: Spatelente, Dánsky: Islandsk Hvinand, Španělsky: Porrón Islándico, Finsky: Aerikantelkkä, Francouzsky: Garrot d'Islande, Islandsky: Húsönd, Italsky: Quattrocchi islandico, Japonsky: Kitahoojirogamo, Japonsky 2: キタホオジロガモ, Holandsky: IJslandse Brilduiker, Norsky: Islandsand, Polsky: Sierpiec, Portugalsky: Pato da Islândia, Rusky: Исландский гоголь, Slovensky: Hlaholka veľká, Švédsky: Islandsknipa, Čínsky: 巴氏鹊鸭

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.