Husa malá
Anser erythropus
Husa malá
Anser erythropus
- Výskyt: Od severu Skandinávie po východ Asie
- Délka: 56-66 cm
- Hmotnost: 1,4-2,5 kg
- Počet vajec: 4-8 ks
- Inkubační doba: 25-28 dnů
- Průměr kroužku: 20 mm
- Potrava: Převážně rostlinná - trávy
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Anseriformes - vrubozobí
- Čeleď: Anatidae - kachnovití
- Rod: Anser - husa
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Zmenšenina husy běločelé. Velikost však není zcela jistým určovacím znakem, protože největší husy malé dosahují velikosti drobnějších hus běločelých. Dobrým poznávacím znakem je krátká a vysoká hlava s krátkým červenavým zobákem. Oči má husa malá už od mládí lemované žlutým prsténcem. Bílá čelní skvrna starých ptáků zasahuje až mezi oči.
Prostředí
Husa malá hnízdí v blízkosti severská lesní hranice, tedy o něco jižněji než husa běločelá, obě hnízdiště se zčásti překrývají. Tam, kde se vyskytují oba druhy, hnízdí husa běločelá v nížinách, husa malá v pahorkatině v blízkosti posledních sněhových polí, mezi severskými nízkými křovinami a zakrslými břízami. Hnízdí i ve Skandinávii. Ačkoli v severní Evropě hnízdí husy malé v desetitisících, objevují se při Severním moři jen vzácně, protože táhnou na jihovýchod a přezimují při Černém a Kaspickém moři. Jejich tahová cesta vede přes Polsko do Maďarska.
Rozmnožování
Hnízda, vystlaná mechem, později prachovým peřím, leží obvykle v blízkosti horských jezer. Na vejcích sedí jen samice, zatímco samec opodál hlídá. Hnízdění probíhá v květnu a v červnu, na 4 až 8 vejcích ptáci sedí 25 až 28 dnů. Vejce jsou v průměru dlouhá 75 mm. Housata hned čile běhají a v ohrožení prchají na vodu. Na souši běhají pozoruhodně rychle a skrývají se ve skalních štěrbinách či v křoví. Když ve stáří asi 25 dnů začínají létat, spojují se rodiny do skupin.
Všeobecně
Za tahu se husy seřazují do vlnité linie nebo do kýlovité formace. Předtím než z velké výšky přistanou, snášejí se závratným střemhlavým letem. Kontaktní volání v táhnoucím hejnu zní jako „hag".
Názvy ve světě
Husa malá
Anglicky: Lesser White-fronted Goose, Německy: Zwerggans, Dánsky: Dværggås, Španělsky: Ansar Chico, Finsky: Kiljuhanhi, Francouzsky: Oie naine, Islandsky: Fjallgæs, Italsky: Oca lombardella minore, Japonsky: Karigane, Japonsky 2: カリガネ, Holandsky: Dwerggans, Norsky: Dverggås, Polsky: Gęś mała, Portugalsky: Ganso-pequeno-de-testa-branca, Rusky: Пискулька, Slovensky: Hus malá, Švédsky: Fjällgås, Čínsky: 小白额雁
Mohlo by vás také zajímat
Aljašský malamut, Leguánek malachitový, Malajka, Husa indická, Husa císařská, Husa čínská, Husa alsaská, Husa toulouská, Husa africká, Husa cellská
Foto: http://www.hows.org.uk