Toko strakatý

Tockus fasciatus

Výskyt: Rovníková Afrika
Velikost: 54 cm
Hmotnost: 190-316 g
Počet vajec: 2-4 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
27.11.2013     Autor: Adam Bura     7707 zobrazení     0 komentářů

Toko strakatý patří mezi běžně hnízdící druhy většiny rovníkové Afriky. Vyskytuje se od Gambie, do západní Ugandy a severní Angoly.

Toko strakatý obývá především lesní biotopy. Samice snáší do stromové dutiny maximálně čtyři vejce. Vstupní otvor dutiny je jako u většiny zoborožců zazděn po celou dobu hnízdění.

Jedná se o velký druh ptáka. Jeho délka je v dospělosti kolem 54 centimetrů. Opeření tohoto ptáka je převážně černé. Břicho a vrchní strana ocasu jsou bělavé. Dlouhý zobák je černožlutý se středně velkou přilbicí. Pohlaví jsou si podobná, ale samice mají menší přilbici. Juvenilní ptáci jsou matnější, mají menší zobák, a také žádnou přilbici. Let tohoto druhu je vlnovitý.

Toko strakatý je typický všežravec, a živí se plody a hmyzem. Krmí se převážně na stromech, a je lákán především olejovými palmami rodu Elaeis.

Tento nápadný a společenský druh oznamuje svou přítomnost především pískavým pii-pii-pii-pii.

Toko strakatý náleží do čeledi zoborožcovití (Bucerotidae) - čeleď ptáků z řádu srostloprstých. Mají veliký, ale velmi lehký zobák. Známo 45 druhů. Žijí v tropech Afriky, Asie a Austrálie. Živí se menšími živočichy a plody. Při hnízdění samec zazdívá samici v dutině stromu a štěrbinou jí podává potravu.

Toko strakatýNázvy ve světě

Anglicky: African Pied Hornbill, Německy: Elstertoko, Dánsky: Broget Toko, Španělsky: Toco Blanquinegro, Finsky: Kirjotoko, Francouzsky: Calao longibande, Italsky: Bucero bianco e nero, Japonsky: Shirokurokosaichou, Japonsky 2: シロクロコサイチョウ, Holandsky: Bonte Tok, Norsky: Palmetoko, Polsky: Toko zalobny, Portugalsky: Calau-preto, Rusky: Пёстрый токо, Slovensky: Toko čierno-biely, Švédsky: Skattoko, Čínsky: 斑尾弯嘴犀鸟

Foto: http://www.arthurgrosset.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.