Společnost Zayferus

velikost písma:  A A A
16.10.2010, 15:09     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3256 zobrazení     4 komentáře

Zayferus je obecně prospěšná společnost na ochranu dravých ptáků. Do ochrany a propagace dravců investuje několik miliónů korun ročně. Kromě ptáků můžete na jejich vystoupení spatřit i nejrychlejšího savce světa geparda.

Úvodem bych se zeptal, kolik zhruba během roku absolvujete přednášek na školách a kolik vystoupení s vašimi dravci?

Přednášky na školách jsou spojené i s ukázkou dravců. Je to speciální výukový program pro školu. Od dubna do října - když je škaredé počasí, tak se nelétá a nepřednáší. Provádíme asi 200 akcí ročně.

Kolik let je vašemu gepardovi, jakého je pohlaví a jak jej přepravujete na ukázky?

Gepard má 16 měsíců, jmenuje se Dua Dua - jméno je původem z Mongolska. Je to samec. Na ukázky jezdí v terénním autě.

Gepard ve skoku Gepard ve skoku

Vidět v lovu nejrychlejšího savce planety je pro návštěvníka atraktivní podívanou. Prodělal gepard nějaký výcvik než se k vám dostal nebo je v něm lov v plné rychlosti stále zakotven od jeho předků z přírody?

Lov s gepardem je starý jako sokolnictví samo - přibližně 5 000 let. Gepard byl speciálně cvičen podle starých loveckých metod.

V čem je gepard chován, když zrovna nenahání před zraky diváků svou kořist?

S gepardem se chodí každý den ven a pokud neběhá odpočívá ve svém výběhu 5x5 metrů. Je to tvor poměrně líný. Pokud neloví, tak podřimuje.

Kolik kg masa, a jakého, spotřebuje jeden gepard za měsíc?

Spotřeba masa za měsíc je asi 50 kg - kuřecí křídla, jehněčí, hovězí a zvěřina.

Gepard v Lednickém parku Gepard v Lednickém parku

Kdy a kam musí případný zájemce o vaše vystoupení dorazit a na co se může těšit?

Geparda bylo možno spatřit pouze na zámku v Lednici a to v červenci a v srpnu. Od příštího roku od dubna bude možná ke spatření i o víkendech. Jinak až o hlavních prázdninách.

Bohužel se prý objevila i skupina lidí, která se vás snaží svými vystoupeními napodobit. Poraďte neznalému člověku, jak pozná, že se jedná o vystoupení pravého Zayferusu?

Na vystoupení pravé společnosti Zayferus se objevují zajímaví dravci: karančata, supi, dřemlíci... ukázku provádí 3-9 lidí. A především Zayferus se píše se Z a u názvu má malinké r v kroužku - ochranná známka.

Více foto zde.

 

Otázky položil: Zbyněk Pokorný
Odpovídal: Jiří Hrotek, Zayferus

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.09.2013, 11:33
Dobrý den, musím reagovat na příspěvek na Neregistrovaný (5.8.2012). Já mám třeba opačný zážitek. Všichni byli milí, nedotěrní a vůbec nedělali problémy, když rodina mého manžela neplatila nic. Já, jelikož mám jejich vystoupení ráda, tak jsem přispěla i něco navíc. Ale samozřejmě chápu, že i situace, která se stala Vám, může nastat, což je škoda a celkově tím sraží hodnotu své show.
05.08.2012, 16:51
Dobrý den,byli jsme s rodinou v Lednici se podívat na dravce společnosti Zayferus , ale není vubec pěkný všude psát ,že akce je nezisková a vstupné dobrovolné,když při odchodu vam teměř zastoupí cestu a defakto si skoro to dobrovolné vstupné vynutí, za mou rodinu 4 x 120 , to jest 480 kč,zdá se vám ta suma dobrovolná ? , a já nemám žaludek se s nima hádat že se mi to nelíbilo a že nic nedam, maji rovnou napsat Zaplať a ne dobrovolné vstupné,když vam pak stoupnou do cesty a čekaj,až vysolim prachy,hnus chování,nevím jak jim to prochází
03.05.2012, 22:10
Jen pro zajímavost: jméno Dua-Dua(česky Dva-Dva) bylo gepardímu samci dáno záměrně a má své opodstatnění. Dua-Dua jsem nedávno po dobu 5 týdnů hostila u sebe doma a mohu potvrdit, že je dobře ochočený, nicméně v sobě nezapře šelmu a je třeba s ním stále zacházet s opatrností.
Zaráží mě však, že zástupce společnosti Zayferus podává ve svých odpovědích v článku o gepardovi, kterého presentuje na svých akcích , zcela mylné informace. Jako chovatelka mj. gepardů nemohu souhlasit s tím, že gepard je tvor poměrně líný. Pokud není teplota vzduchu na hranici 30 st. a více, je průběžně celý den v pohybu, jeho pohybová aktivita se zvyšuje postupně s přibývajícím dnem a kulminuje navečer a v noci. Samci jsou navíc mnohem aktivnější než samice. Zcela mimo realitu je informace o tom, kolik kg masa gepard spořádá měsíčně(uvedeno je 50 kg). Není to pravda. Při takovém nedostatečném příjmu potravy by z geparda zbyla za pár týdnů jen kostra. Průměrná denní dávka je v závislosti na počasí(zima - léto) 4-5 kg, což je měsíčně 120-150 kg masa. Tuto zarážející neznalost presentované šelmy lze snad vysvětlit jen tím, že majitelem geparda je můj dobrý známý chovatel a nikoli majitel Společnosti Zayferus. I tak by bylo vhodné si informace o gepardovi presentovaném na akcích doplnit- vypadalo by to jistě důvěryhodněji.
14.08.2011, 19:53
Zdravím,
je škoda, že někdo může bez problému napadnout někoho bez toho, aby si kde je pravda. Jsem zakladatel společnosti ZAYFERUS té pravé, která ovšem nevznikla až v roce 2001 jak najdete na obchodním rejstříku. Naš byla do roku 1999 jako nadace potom jako obecně prospěšná společnost. Bohužel i v nezikové sektoru se najdou lidé falešní a zároveň přesvědčivý. Náš bývalý zaměstnanec si tajně zaregistroval ochranou známku na tento název, odeš od společnosti v roce 2001, v tomto roku založil spol. s tímto našim starým názvem. Ještě před tím samozřejmě stihl podat žalobu a nás po tolika letech přinutit změnu názvu!!! Vůbec se pak neštítí všude rozhlašovát jak je originální, původní a my se snažíme parazitovat na jeho názvu. Neskutečná je ovšem na tom jedna zásadní věc, nikdo si jeho lži neověřuje a klidně mu v tom hlásání "PRAVDY" pomáhá. Myslím, ale že takových bezcharakterních lidí se najde víc a ještě více těch, kteří slepě naslouchají.
Samozřejmě, že naše ukázky v Lednici hodně lidí porovnává a výsledek je právě ta pomluvná kampaň jak v rádiu tak v novinách. Nemusíme mít velkou mega návštěvnost, stačí když pomalu ale jistě přesvědčíme o naši kvalitě i charakteru.
Děkuji,
Petr Svoboda
Seiferos - ( dříve Zayferus )