Chov opice v domácnosti

velikost písma:  A A A
08.05.2014, 16:00     Autor: Patková monkeyrescue.org     53006 zobrazení     26 komentářů

Jaké to je, chovat doma opici?

Opice jsou úžasná stvoření, ale s málokterým zvířetem je soužití tak problematické, jako s nimi. Přitahují nás proto, že jsou tak úžasná a vtipná a jejich podobnost člověku je nám nejbližší, umí se smát i mračit a jejich gesta a mimiky jsou dojemné.

Nikdy nevěřte obchodníkovi, co se vám snaží prodat kočkodana, malpu nebo makaka, a tvrdí vám, že nevyžadují žádnou zvláštní péči. Opak je pravdou. Právě tyto velké druhy jsou záludné a vychytralé a dokážou vám, kdo je tady pánem. Jsou to vysoce sociální zvířata, a pokud nemají společnost sobě rovných, upnou se na člověka. Dokáží vám být oddaným společníkem, ale za cenu vašeho času. Musíte jim věnovat celý den, abyste předešli tomu, že se s nich nestanou neurotická, zlá, neposlušná a útočná zvířata. Pokud i přes všechna tato úskalí se rozhodnete pro chov opice, zajistěte jim odpovídající ubytování, péči a stravu a hlavně aby nebyly nešťastné.

Mohu mít opici volně v bytě?

Ne, nikdy. Ledaže byste odklidili vše, co by se mohlo rozbít a to asi nikdo z vás nepodstoupí.

Navíc by museli nosit plínky, což je pro ně nepohodlné a nepřirozené. Musíte jim zřídit ubikace o takové velikosti, která odpovídá danému druhu, včetně venkovního výběhu na léto.

Je lepší samec nebo samice?

Vzhledem k větší agresivitě samců, je určitě pro většinu z vás lepší samice. Samice nejsou tak dominantní a tvrdohlavé, jako samci. Samozřejmě se mohou vyskytnout i výjimky (jako mezi lidmi). Každý jedinec je osobnost a má svůj specifický povahový rys.

S jakým druhem primáta je nejlepší začít?

Docela dobře se dá ochočit z poloopic outloň, ať už malý nebo váhavý. Jsou to roztomilá zvířátka a jejich pohybová aktivita je menší než u velkých opic. Jsou to noční tvorové, takže si klidně můžete odejít do práce, a když se vrátíte, můžete se jim naplno věnovat. Dalším zástupcem menších druhů je kosman, tato zvířátka byla vždy oblíbena pro chování v domácnostech pro jejich roztomilost snadné ochočení, navíc se v zajetí snadno rozmnožuje.

Kosman je denní tvor, ale je potřeba si dát pozor na nezbytnost slunečního světla, které je pro tyto opice nepostradatelné. Pozor taky na to, že si své okolí značkují močí. Jejich ubikace jim nesmíte s přehnanou čistotností uklízet, protože se potom snaží více přijímat tekutiny, aby si mohli své teritorium znovu označit, což ve většině případů vede k ledvinovým problémům.

Tamaríni jsou dalším oblíbeným primátem chovaným v zajetí. Potřebují hodně vitamínů a také sluneční světlo.

Pokud i tak byste chtěli větší opici, tak nejlepším zástupcem je bezesporu malpa, je z opic nejsnadněji ochočitelná, ale taky nejvychytralejší, což znamená, že každá ubikace musí být dokonale zabezpečena. Počítejte s tím, že se bude snažit všechno rozmontovat a otevřít.

Jsou opice nebezpečné?

Opice nebudou nikdy tak domestikované, jako např. psi nebo kočky. Vždy si zachovají svoji přirozenost, která spočívá v jejich instinktivním chování. Takže se může někdy stát, že prostě nemají svůj den a v tom případě musíte být více opatrní. Některé z nich jsou agresivnější a dominantnější, než jiné (což při koupi stejně nepoznáte) a až vám bude dospívat, může se stát, že pocítíte jejich ostré zoubky. Samozřejmě malé opice je mají menší než ty velké, takže u těch malých to není až tak děsivé. Pokud máte doma dítě, nikdy je nenechávejte spolu sami.

Opice berou děti jako podřadné ve společenském žebříčku a budou jim to dávat najevo tím, že je budou tahat za vlasy, škrábat a kousat. Jejich útoky jsou velice rychlé a je skoro nemožné uniknout.

Mohu mít jen jednu opici?

Stejně jako my lidé, i opice potřebuje někoho, s kým si může hrát a kdo jí bude dělat společnost. Nejlepší je pro ni samozřejmě její přirozený druh. Pokud máte takové zaměstnání, kdy nejste většinu dne doma, buďte si jisti, že osamocená opice se bude nudit a začne si sama ubližovat. Pokud je to možné, pořiďte si je vždy alespoň v páru.

Ukázka krmné dávky drápkatých opiček v jednom českém chovu:

Naše opice krmíme dvakrát denně. Ráno dostávají vždy čerstvou rýžovou nemléčnou kaši, která je obohacená o potřebné vitamíny a o přísadu arabské gumy. Podle našich zkušeností je tato kaše základ jejich výživy. Kolem 13hodiny dostávají sezónní ovoce a zeleninu např. banány, pomeranče, hrušky, jablka, hroznové víno, ananas, granátové jablko, meloun atd. Ze zeleniny např. mrkev, rajčata, okurku, kápije, vařený brambor, pórek, cibuli atd. Mají také rádi fíky, datle, různé ořechy, semínka slunečnice, dýně. Nutno zdůraznit že tyto opičky jsou z 30-60% hmyzožravé, takže u nás dostávají dle možností cvrčky, červy, moučné červy, sarančata, šváby, larvy zlatohlávků, občas jim dáváme holátka myší. Skladbu stravy je třeba stále a stále doplňovat. Naše opičky dostávají také vařenou rýži, nudle, vajíčko natvrdo, vařené kuřecí maso, kuřecí žaludky.

Patková monkeyrescue.org Patková monkeyrescue.org
Autorem od: 04.03.2014
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.12.2018, 02:21
Uz delsi dobu touzim po mali opičce .Jsem schopna pro ni udelat cokoliv.Ale nemam prectavu kde a jak ji koupit chtela bychMakak Rhesus a nebo Makak Japonsky ,Hua Hua nejlepe vod mladete.Dekuji hela
01.12.2018, 10:17
Ještě sem přikládám email na kontaktování majulkajanovcova1990@email.cz děkuji
01.12.2018, 10:15
Zdravím měla bych zájem o opičku kapucína ale bohužel nikde nemohu sehnat tak roztomilou opičku a je to škoda strašně moc bychom si ji chtěli vzít přímo od nějakého chovatelé děkuji moc
06.10.2018, 11:40
Zdravím, měl bych zájem si pořídit opičku pravděpodobně kapucína..
Nikdy jsem opice nechoval, tudíž se ptám.. Není možné opičku vychovat jako pejska ?
Myslím tím ze by věděla kde má záchod, poslouchala by jednoduché povely jako třeba ke mě, na místo.. Koupat opičku a spát s ni v postely lze ?
Předem diki za odpovědi (pokud možno odpovědi na níže uvedené telefonu číslo)
S pozdravem 60387068devět
17.07.2018, 10:06
Kolik stojí opička
06.07.2018, 14:29
absolutne nechapu ty dotazy na cenu atd. nevite vubec nic o chovu a hned resite cenu? chudaci zvirata,ktera se dostanou do ruky presne takovym,jako jste vy.porizovaci cena zvirat je vdy to nejmensi!
27.03.2018, 18:47
Kdepak jste stáhli tuto moji fotku??? Nějak si nevzpomínám, že bych Vám ji poskytoval!
02.03.2018, 14:03
Dobrý den,chtěl bych se zeptat kde by se dal sehnat kapucín.Vše o nich vím,odpověď prosím na: maty.hula@seznam.cz
21.02.2018, 08:48
Dobrý deň chcol som se zetptat cena.dekujem pěkně
21.02.2018, 08:46
Chtel.jsem se zeptat na cenu
05.01.2018, 07:41
No tak sem chtěl opicku a po všem co sem si onich zjišťoval bylo by to hezky ale radši od toho dávám ruce pric je to lepší jak pro zvířátko tak i pro mě zamysletese taky poradně co to všechno obnáší
16.10.2017, 16:28
Kolik stoji takova to opička?
06.09.2017, 13:57
Pro boha, já snad nevěřím vlastním očím. Co si asi tak každý z vás představuje , že když bude mít doma opici tak se s ní bude mazlit? Vždyť to snad ani nejde, je třeba splňovat drsné standardy chovu a nároků na prostor, také schválení veterinární správou a následně mít povolení k chovu. Chovat opici jako exotické zvíře není jen tak. Opravdu to není mazlíček na mazlení, už jenom co se vyprazdňování týče. radši si pořiďte křečka.
07.05.2017, 22:35
Jchtela jsem by jsi koupit opici jak měl Jackson Michael ale bojím jse že sní viroste velka zruda
01.05.2017, 20:47
BUdete ma nenávidieť, ale naozaj to najlepšie čo môžete spraviť, ak chcete chovať opičku a nemáte ani len poňatia, čím začať a čo spraviť, prečítať si najskôr tento článok https://domazahrada.sk/10-najvacsich-dovodov-preco-nechovat-doma-opicky/
a potom pochopíte zaraz čo to je. Nechcem spamovať, ale ak ešte raz budem počuť dieťa vrieskať, že chce opičku, inak sa utopí, tak ho utopím ja :-D
12.03.2017, 18:28
Ahoj chdela bych si koupit kotula veverovitiho nevite kde ho koupit. A kolik stoji. Tiki za

Odpoved. .janickabryksova@seznam.cz
10.03.2017, 22:00
Dobry vecer chtela bych si porifit malou opicku kapucina snese se s ostatnima zviratkama a nakolik vyjde a kde bych ji nejlepe mohla sehnat. A je lepsi samec nebo samicka dekuji za odpoved
MalaVacice @ seznam.cz
29.10.2016, 08:14
Ahoj , chtěla bych si pořídit kapucína ale máme doma kočku a bojím se že by jí něco udělal , myslíte že je to možné ? A mám si pořídit 1 či 2 ? A co když odejdu do školy nezlikviduje nám dům (nebo tak něco) nebo nebude se cítit sám ? Prosím kdyžtak napiště na email . solnikova.aneta@seznam.cz
01.09.2016, 15:52
Ahoj . :-) nevíte kdo by měl levnou opici ? Je mi 13 a jsem zvyklí na Domácí zvířátka :-) u mě by se opička měla velmi dobře :-) Protože mám skušenosti se : psemy,kočky / Myšky, Křečky skoro se všemi hlodavcemi :-) Vím že to bude s opičkou trošku jiné ale rád bych si to skusil :-) Prosím Porad'te mi Chytrou opičku :-) kterou můžu něco naučit :-) / Např : křečka jsem naučil pár pokinů pro pejsky jako :-Přines,pojd' sem atd.. Prosím napište mi na muj email : kristianek777@seznam.cz
02.04.2016, 09:46
Dobrý den,
myslel jsem si, že bych si pořídil opici do firmy jako zaměstnance na nějaké lehčí úkoly, ale jak to vypadá, tak bych si asi moc nepomohl :-(( Opravdu se nedá žádná vychovat? To jsou opravdu jako lidé ??? Máte ji někdo doma a jste ochoten se podělit o zkušenost? Děkuji za reakci na T109@email.cz