Dvě desítky bažantů vypustilo sdružení na pražském Petříně. Šanci na přežití nemají velkou

velikost písma:  A A A
11.04.2014, 15:34     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1316 zobrazení     0 komentářů

Přes dvě desítky bažantů vzlétlo v neděli 6. dubna na petřínskou stráň v Praze. Akci pořádali členové Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Účastnilo se jí také kolem osmi desítek rodičů s dětmi. Symbolicky tak společně přivítali letošní jaro. Akce se konala již podruhé, loni na Petříně vypouštěli koroptve.

Svobodu získala dospělá zvířata i mláďata dvou druhů bažantů.

Vypouštěli jsme 10 kusů bažanta obojkového a 15 kusů zlatého bažanta. Na Petříně existuje divoká populace bažanta obojkového a vypuštění slouží k tomu, aby se snížil predační tlak na divoké bažanty, vysvětluje Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

Šance na přežití dvou desítek bažantů je bohužel velmi malá, a to nejen kvůli rušnému provozu města. 

V Praze je nejčastějším predátorem kuna a toulavá kočka, ale i na Petříně se vyskytuje liška. Za měsíc bude období hnízdění. Šance na úspěch zahnízdění a vyvedení mláďat je u tamních bažantů nízká. V přírodě to funguje u všech druhů, že 90 procent mláďat se nedožije jednoho roku života, říká Králíček. 

Vypuštění bažanti pochází z polodivokého odchovu. Měli by už znát nebezpečí, ale před nepřáteli byli dosud chráněni sítěmi. Slepičky bažanta mohou za pár dní snášet vajíčka a vyvádět mláďata. 

Loni se na Petříně vypouštěly koroptve, říká Lenka Pavlíková ze Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. 

Petřín není park, ale les. My chceme, aby to tak zůstalo. Mimo to, že tady nebudeme dělat nepořádek, tak se snažíme, aby tady příroda byla taková, jaká je, i formou toho, že doplníme novou generaci zvířectva.

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.