Aktuálně: 5 002 inzerátů173 737 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 19.01.2011, 16:16:53 xxx.xxx.38.222
Pane G., předně se Vám chci omluvit za pozdní odpověď. Ačkoli Vaše otázka zní velmi jednoduše, odpověď na ni pro mne nebyla jednoduchá. Pokusím se vysvětlit proč. 1. Svým šelmám denní dávku krmení nevážím, řídím se výhradně jejich apetitem a aktuálními potřebami 2. Krmná dávka se během roku průběžně mění podle potřeby, neboť gepardi (i jiné mé šelmy) citlivě reagují na změny počasí (přechod studených a teplých front) 3. V období říje žerou méně, v případě březosti zase více 4. Většinu roku krmím 1x denně, ale před zimou a v prvních zimních týdnech jsou krmeni 2x denně. Množství masa v jedné dávce je však stejné bez ohledu na roční období (zima - léto) 5. Jiné množství sežere samice a jiné zase samec 6. Nekrmím tak, že jeden den dostanou hovězí, druhý den kuřecí, třetí den králíka atd. Denně podávám mix 3 - 4 druhů masa, někdy více hovězího, jindy více kuřat či jiného druhu masa 7. Ceny masa se během roku mohou měnit a každý z dodavatelů od kterých nakupuji, má ceny jiné. Je třeba brát v úvahu i aktuální slevy dodavatelů + množstevní slevy,které jako velkoodběratel mám. Ve svém konečném výpočtu vycházím z nynějších cen odebíraného masa 8. V konečné částce NENÍ započteno vyjímečné krmení např. zvěřinou nebo morčaty, které se mi daří sehnat jen nepravidelně 9. Výchozím bodem pro výpočet ročních výdajů na krmení gepardů mi byla včerejší krmná dávka,kterou jsem pečlivě zvážila, abych Vám mohla poskytnout následující informace: Drůbeží maso (kuřecí krůtí) ročně cca 1 500 kg Hovězí svalovina + hovězí srdce cca 500 kg Králíci cca 105 kg + zvěřina a morčata dle možností Roční náklady na krmení 2 gepardů cca 65 000,- Měsíční náklady na krmení 1 geparda cca 2 700,- Kč K tomu je třeba započítat každodenní podávání vitamínů a minerálů, což představuje ročně dalších cca 9 000 - 10 000,- Přesto, že jsem se snažila , přesný výpočet spotřeby masa v kg a tím pádem i výsledné částky v Kč nejsou z výše uvedených důvodů možné a mohou kolísat směrem nahorů i dolů. Berte proto všechny uvedené cifry s rezervou. Podotýkám, že toto vše se týká jen gepardů, nikoli ocelotů a kanadských rysů, které taky chovám. U nich je skladba jídelníčku i množství krmiva pochopitelně jiné. Na závěr bych dodala, že jídelníček gepardů je velice specifický a náročný především na kvalitu podávaného masa. U gepardů se rovněž NEDODRŽUJE jednodenní půst, ale tzv. polopůst, to znamená, že 1 den v týdnu dostávají polovinu z obvyklé denní dávky. Já nedodržuji ani toto, protože mám obavy, že by mi při dalším krmení ukousli i ruku :-)) - jsou opravdu hodně žraví.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 17.01.2011, 18:38:34 xxx.xxx.38.222
Andrej S. Něláte velmi dobře, že máte servalky dohromasy s kočkami, protože ty je naučí, jak se chovat a taky trochu usměrní jejich divočejší chování, Já jsem takto měla dohromady oceloty s peršankami a měla jsem při jejich výchově díky kočkám mnohem méně práce. Oceloti už byli vzrůstem větší než kočky, ale když zlobili, tak je moje nejstarší peršanka pěkně prohnala. Oddělila jsem je od sebe , když oceloti dosáhli 1 roku věku, protože v té době už si začali uvědomovat svou sílu a nadřazenost a kočkám skákali po krku. V podstatě šli od sebe okamžitě, kdy jsem zpozorovala první známky útoku. Servalové mají přece jen mírnější povahu, tak je asi budete moci mít s kočkami dohromady déle.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 14.01.2011, 16:28:43 xxx.xxx.38.222
Ti malí serválci jsou opravdu milí a jistě Vám dělají radost. Jsou stejně staří a odchovaní na flašce? Kluk mi připadá starší, ale fotka může klamat. Vaše první šelmičky? Plánujete v budoucnu odchov?
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 12.01.2011, 01:52:43 xxx.xxx.38.222
Pro Raduze: S jaguáry nená žádná legrace. Známý kousek ode mě má jaguářici, do roku s ní chodil k nám na návštěvu a já jsem se s ní procházela po zahradě, vlastně spíš ona se mnou :-)), byl problém ji udržet, i když měla teprve půl roku a 50 kg.Měl ji krotkou a byl přesvědčený, že taková zůstane i v dospělosti. Já mu to marně vymlouvala. Dnes ji má v kleci a jít za ní nemůže, jen ji občas pohladí přes mříže. Jsou to nezkrotné šelmy a ze všech velkých koček mají nejsilnější stisk v zubech. Prokousnou i želví krunýř. Seznamování mých rysů dopadlo báječně, brzy sem pošlu fotky.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.01.2011, 16:41:07 xxx.xxx.38.222
Néé, to není moje kotě, to jsem měla jen na chvíli půjčené. Letos už mu budou 4 roky a je v některé zahraniční ZOO. Těším se na ty nové fotky, koncepce té indické ZOO je docela zajímavá.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 08.01.2011, 21:57:05 xxx.xxx.38.222
Tak mám bohužel smutnou zprávu. Dnes v noci ZOO Ostrava přišla o jednu samici jaguarundi. Samec s druhou samicí ji zabili a do rána ji stihli i téměř celou sežrat...:-(((
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 08.01.2011, 17:55:29 xxx.xxx.38.222
Pro Raduze: Omlouvám se za opožděnou odpověď, od včerejška u mě probíhala seznamka mých mladých kanaďáků, tak bylo třeba hlídat. Irbis nemá v chovu žádná specifika. V době, kdy jsem na něho dostala nabídku, jsem chovala malé šelmy teprve krátkou dobu, cca 5 let, a to mi přišlo málo na to, abych se pustila do chovu irbise. Je to velice mrštná kočka a 2 skoky se dostane až na vrchol 5 m vysoké kolmé stěny. Viděla jsem to na vlastní oči a při představě, co všechno ještě dokáže se mi zatajil dech. Měla jsem několikrát možnost i bližšího kontaktu. Představte si uličku 50 cm širokou, z jedné strany zeď, z druhé obyčejné nic moc mříže a za nimi irbis v ne zrovna dobré náladě. Když zaútočil na mříže, zařval a projevil se v plné síle, tak jsem tu zeď za mnou málem zbourala, nebylo úniku, tak jsem jen stála a čekala, až se uklidní. Nakonec se nechal i pohladit, byl to už starší "pán" a letos bohužel pošel. Bylo pro mě ctí a obrovským zážitkem pochovat si jeho koťata. Velmi podobný adrenalinový zážitek mám i s levhartem obláčkovým, ale v tomto případě jsem měla kam utéct. Mít doma irbise je pro mne stále velkým lákadlem, myslím, že už bych si na jeho chov troufla, ale kdykoliv si vzpomenu na tyto horké chvilky, tak váhám i když se musím přiznat, že zážitky to pro mě byly úžasné. Chovat i malou šelmu je velká zodpovědnost a u velké je třeba zodpovědnosti přímo obří, i opomenutí nepatrného detailu by mohlo být osudné . Nicméně jsem tuto myšlenku ještě nezavrhla - kdo ví, co přinese budoucnost. Nedávno jsem dostala nabídku na tygra, ale ten mě tolik neláká. Z velkých koček je pro mě zkrátka jedničkou irbis.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 08.01.2011, 16:21:49 xxx.xxx.38.222
Pane Sekerko, to jsou velice vydařené fotky, je vidět, že jste v ZOO častým návštěvníkem. Zaujaly mě ty fotky z Indie, nemáte jich více? Ráda bych porovnala, jak vypadají ZOO v zahraničí oproti těm našim.