Nemoc slepic

Mockrat dekuji. Maggy mi uz nekdo poradil, ale nepomohlo. Zpestrit jidelnicek krmnou smesi N2 urcite zkusim. Problem asi ale bude jak rikate travou ze sekacky. Davam celkem pravidelne, tak zkusim nejaky cas vynechat a prozmenu s ni krmit hnojiste. Takze diky ;-)
neregistrovaný kozlik.jiri neregistrovaný

Dobrý den mám slepičky staré 17 týdnů a už mi snášejí malá vajíčka, ale mám strach jestli to není brzo, nevím jak se to dá ovlivit. Chtěla jsem se zeptat občas mají měkkou skořápku. Mají tam stále jak drcené skořápky, říční písek, krmnou směs N1(dala jsem ji až když začali snášet vejce) jinak měli K2 .Dostávají máčené rohlíky, zbytky z kuchyně, někdy trávu se sekačky.

Jednu jsem nechala zabít postávala málo chodila a udělala se jí boule u zadečku měla to celé hodně zarudlé a zduřelé potom už tam měla jen výkaly ale bouli furt jako by tam měla vejce které ji nešlo vytlačit. Nechtěla jsem aby se trápila.Sousedka která má slepice několik let tak říká že jsou moc hezké. Zbytek slepiček je v pořádku tak doufám že to nebyla nějaká nakažlivá  nemoc.  Děkuji Jana

 

neregistrovaný janine07 neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele janine07 z 19.06.2017, 21:52:47

Krmte "Krmnou směs pro nosnice v drobnochovu N2" podle návodu a v záruční době. Nekrmte ani zbytky z kuchyně, ani plesnivý chléb ani plesnivé rohlíky.  Trávu ze sekačky buď žádnou, nebo jen málo.

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Dobrý den, těch zbytků moc nemám a když tak jsou z toho dne. Rohlíky ani chleba plesnive nejsou nejedla bych to ani ja tak to nedávám ani slepicim. Jsou to rohlíky které si schovavam na strouhanku. Chleba najedi tak jim ho nedávám. Smes N2 musím sehnat zatím budu dávat tu N1. Mají tam i pšenici ale mají radši máčenou. Zapomela jsem napsat ze jim vařím i brambory a někdy jim tam dám mrazenou kukuřici. Chtěla jsem vědět co jsou ty měkký skořápky u vajíček jestli to je tím ze jsou mladé a jestli se to zlepší. Nechci být doterna ale chtěla jsem domácí vejce a přijde mi když budu krmit jenom směsí tak jsem si nemusela kupovat slepice a mohla jsem vejce kupovat v obchodě. Prosím nechci se Vás dotknout ale vysvetlete mi jaký je v tom rozdíl. Děkuju Jana
neregistrovaný Janina07 neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Janina07 z 20.06.2017, 09:59:35

Vysvětlím:

 1. Že jsou "domácí vejce lepší než vejce z velkochovu", tak to je BLUD. Že jsou "nosnice ze dvorku zdravější než z velkochovu", tak to je také BLUD.  Bludům nevěřte.
 2. Na dvorku jsou slepice zamořené ektoparazity (např. čmelíci), endoparazity (např. kokcidie, salmonely) nebo bakteriálními a virovými nemocemi (např. TBC ). Ve velkochovu jsou nosnice pod stálým dohledem veterináře, tam si majitelé farmy nemocnou drůbež nemohou dovolit, to by zkrachovali.
 3. Současné nosné hybridy slepic je nutné krmit pouze kompletní krmnou směsí, protože byly vyšlechtěny a nakříženy tak, aby měly vysokou snášku, a tu podmiňuje pouze krmení KOMPLETNÍ KRMNOU SMĚSÍ dle návodu !!! V té KS jsou obsaženy všechny živiny (kromě vody), které nosnice potřebuje pro tvorvu vajec a pro vlastní život, a to ve správném hmotnostním poměru, stanoveném vědeckým zkoumáním. Jedná se o živiny: bílkoviny, uhlohydráty, tuky, minerální látky včetně stopových prvků, vitaminy a jiné biologicky prospěšné látky.  N1 je KS startovní, to znamená, že se krmí v průběhu počátku snášky mladých slípek (před tím kuřic). N2 je kompletní krmná směs pro nosnice v plné snášce. (Je chybné zaměňovat K1 za K2, nebo N1 za N2).
 4. "Lidovým tzv. úsporným krmením" nikdy správnou a plnohodnotnou výživu nosnicím nezajistíte. Překrmováním bramborami, trávou ze sekačky, kuchyňskými zbytky nebo kukuřicí, si nosnice naplní trávicí trakt balastním objemem a pak už nepozřou v dostatečném množství krmnou směs. Slabá skořápka vajec a další zdravotní problémy nosnic pak následují. Energeticky bohatá kukuřice (ječmen) způsobuje ztučnění nosnic a nižší produkci vajec.
 5. Kuchyňské zbytky jsou pro slepice nevyhovující vysokým obsahem soli (=NaCl) a tuku. Také obsahují zárodky infekčních nemocí přenosných z lidí na nosnice.
 6. Při výživě nosnic je třeba rozumět pojmům např.: krmný den, záchovná dávka, denní krmná dávka, kuřice, nosnice, hybrid, % úhynu, obsah živin v krmné dávce, minerální látky, stopové prvky, bílkoviny, aminokyseliny aj. Není to tak snadné, jak se to zdá. (Podobně např. trpí nedostatkem bílkovin a minerálních látek člověk vegan, který nejí ani maso, ani mléko, ani vejce, a živí se třeba pouze bramborami).
 7. Půjčte si moderní vysokoškolská skripta na téma "Výživa a krmení drůbeže" a přečtěte si je. Podobně se můžete vzdělat literaturou na téma např. " Zdravotní problematika drůbeže v návaznosti na způsob krmení" (toto patří do oboru veterinární péče o drůbež). Poučení najdete i na internetu.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně slepic. Slepice má nateklé pařáty mezi prsty a tak, že se ji špatně chodí a tak se moc nepohybuje. Nevíte, jak ji můžu pomoci? Zatím ji to mažu konopnou mastí. Díky

neregistrovaný Melanie neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Melanie z 29.06.2017, 14:45:28

 1. Terminologie: "pařát" = správně běhák
 2. Příčina: Poranění běháku ostrým předmětem při hrabání v půdě, a následná infekce bakteriemi, které způsobily zánět a hnisavý absces.
 3. Možnost vyléčení: Veterinář umyje, vydesinfikuje povrch běháku a pak absces rozřízne, vyčistí od hnisu, znovu vydesifikuje, stáhne ránu, zaváže. Slepici je pak nutné nejméně 7 až 10 dní držet v naprostém suchu , aby si nenamočila obvaz a zavázanou ránu. Mazání nějakou mastí pravděpodobně nepomůže.
 4. Prevence: Vysbírat ve výběhu všechny ostré předměty jako skleněné střepy, dráty, trny, staré žiletky, jehly, hřebíky apod. Nepouštět slípky hrabat na skládku odpadků a do míst, kde se v půdě vyskytují shora jmenované ostré předměty. Nejlepší výběh pro slepice je zatravněná plocha v oploceném sadu, v oplocené zahradě nebo na louce.
 5. P.S.: Veterináři na tomto fóru zdarma neordinují, diagnózy ani postupy léčení nestanovují, léky nepředepisují.
 6. Chovu zdar !
neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den, zakoupil jsem v srpnu 2016 z velkochovu slípky 3 kropky, 2 vlašky a 3 leghornky. Jedna leghornka měla již od zakoupení malinko jiné vzezření běháku, ale vypadalo to jako nějaká mutace nebo nějaká ozdoba . Snáší pěkná vejce s pevnou skořápkou,ale od květnaroku 2017 jí "to" začalo jakoby bobtnat a bylo vidět, že se jí díky tomu hůře chodí a dělají se jí oděrky které hnisají, také má dlouhodobě často průjem. Teď se to ale začátkem července objevilo i u jedné vlašky a ta začala kulhat a posedávat. Z toho jsem nabyl dojmu, že by se mohlo jednat o nějakou infekci. Přikládám foto leghornky a chtěl bych se zeptat, zda jste to již někdo někdy viděl (veterinář nic konkrétního nevěděl a asi se s tím ještě nesetkal), nebo jestli někdo tuší, co je to za nemoc (jestli je to kožní infekce spojená pouze s pařáty, nebo se jedná o nějaké vnitřní onemocnění či parazitickou nákazu)  a co se s tím dá či nedá dělat (mázání ichtilovou mastí, jodisolem či manganistanem apod.). Za případné odpovědi předem děkuji.

 • Obrázek
neregistrovaný Pavel neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pavel z 13.07.2017, 21:24:58

Jsou to hnisavé abscesy nášlapných ploch běháku. Vznikly poraněním běháků ostrými předměty z půdy a následnou infekcí . Řešení: Veterinář musí odborně abscesy zoperovat, vyčistit od hnisu, rány stáhnout, zavázat, podat antibiotikum. Pak musí být slepice držena v naprostém suchu, nesmí šlapat do louží nebo do bláta, než se jí rány zahojí. Domnívám se, že by to dobře uměli udělat veterináři pouze v Brně, na Farmaceutické a veterinární fakultě. Prevence: Nepouštět slepice hrabat do míst, kde jsou dráty, střepy, staré žiletky a jiné ostré předměty.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 13.07.2017, 21:36:36

Ta slepice již to "zduření" a zrůžovění kožního pletiva kolem středu běháku měla když jsem ji koupil z halového chovu bez známek jakéhokoliv poranění na obou běhácích naprosto stejné, (již jsem tu měl slepice cca 12 let a jediný problém byl s kokcidiózou, ten ustal po té, co jsem ihned po dovezení nových slípek jim začal do napaječky aplikovat Acidomic), ale ne tak mohutné-teprve po 1/2 roce jí to začal vadit při chůzi :( , proto jsem to považoval za nějakou ozdobu a teď bych se přikláněl spíš k nějaké infekci . Poranění a hnisavé abscesy se objevily až když ji to zduřelo do podoby otoku a teď to má na jedné noze i jedna hnědá vypadá to jako když se začně měnit kožní pletivo běháku kolem středu zrůžoví a začne se "nafukovat", jako když jim otékají klouby, teprve později se jim do při chůzi prodře. Zítra zkusím poslat detalní foto. Dík za reakci.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.07.2017, 23:27:48

To počáteční poranění může být drobné, kůže nad ním se zavře a není vidět, kde k poranění došlo. Pod kůží však vznikne hnisavý zánět (ložisko) způsobující pozdější otok. Zpočátku je zánět akutní, pokožka je horká, růžová a silně asi bolí. Později se stává chronické, další hnis už se netvoří a charakter toho hnisu se mění z polotekutého na hrudkovitý. Je i možnost, že to slepici později méně bolí, ale zduření zůstává.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den. Poradíte mi, prosím, co trápí jednu z mých slepic? Co jsem dohledal, tak je to možná zánět vejcovodu. Ale radši bych slyšel radu někoho zkušeného. Děkuji

 • Obrázek
neregistrovaný Dlesk neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Dlesk z 15.07.2017, 14:06:42

...Vypadá to na průjem; možná salmonelóza nebo kokcidióza ??? Nejsem veterinář. A na tomto fóru veterináři zdarma ani neordinují, ani nestanovují diagnózy, ani nepředepisují léky, ani neurčují postupy léčení. 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Prosím o radu,

Slepice začaly prskat tak jako by jim něco uvízlo vkrku. tento problém se vyskytuje již 2.rokem. Nejedná se o ploché červy_ a popřípadě jak se jich zbavit.

neregistrovaný PEPA.VORISEK neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele PEPA.VORISEK z 17.07.2017, 07:43:48

Poradí pouze veterinář odborník na drůbež,  musíte mu nemocnou nebo uhynulou slepici přinést ukázat a službu zaplatit. Veterinární medicinu studují studenti minimálně pět let. Na dálku od laiků a zdarma se na tomto fóru diagnózu a postup léčení Vaší  slepice nedozvíte.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Dlesk z 15.07.2017, 14:06:42

Rozhodně je dobré slepicím koupit u veterináře kapky na odčervení ( jsou lepší než tablety-lépe se¨aplikují). Je možné jim občas do míchanice ( uvaří se pšenice s  nadrobno nařezanými čerstvými či sušenými kopřivami přidávám i nalámaný tvrdý sušený chléb ..bez plísní) přidat rozmačkaný stroužek česneku. Ten má antibiotické a i mírně antiparazitické účinky. Občas jim můžete dát i trochu kysaného zelí. Proti kokcídii se dává preventivně do pití přípravek Acidomid (mně se dobře osvědčil),nebo cca10 ml octa na 1 litr. Je-li však již kokcidióza rozběhlá ( někdy postupuje velice rychle a slepice, kterým se viditelně těžko dýchá, po několika dnech zajde naudušení, když se jí postupně celá dutina břišní zaplní slizovitou tekutinou z  kokcidií "proděravělých" střev), je nutné je co nedříve přeléčit příslušnými antibiotiky, ale málo kdy se je ještě podaří všechny zachránit.

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

Dobry den. Asi se mi otravily slepice houbickami.  Pustila jsem je mimo vybeh a ony se pasly a zobaly jak vztekle (u parezu takove malicke houbicky). Dneska se vypotacely z kurniku a spi. Snazila jsem se, aby se napily a ted jen cekam. Myslite,ze se z toho dostanou? Nebo jak jim pomoci? Dekuju

neregistrovaný Lu neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Lu z 31.07.2017, 08:11:56

NEJSEM VETERINÁŘ !!! Ale domnívám se, že byste jim mohla dát  (opatrně !) trochu projímadla kapátkem do zobáku. Potom "živočišné uhlí"  (udělat malé kuličky nebo šištičky ze živočišného uhlí a např. knedlíku, možná s trochou másla) a každé slepici dát jednu až dvě ty kuličky do zobáku, aby je spolkly. Jinak jim dát co nejvíce klidu a pak už opatrně kapat do zobáku obyčejnou pitnou vodu, protože se ve spánku asi samy vody nenapijí. Možná přežijí všechny, ale i když přežije jen některá, bude to úspěch. Ale věřím, že určitě některá PŘEŽIJE.  Chovu zdar. Ve vedrech je spící dejte do chádku, někam do sklepa, do komory, aby se nepřehřívaly. Ještě vyhledám heslo "léčba po otravě houbami", a dám sem odkaz.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Lu z 31.07.2017, 08:11:56

Odkazy:

http://houby.naturfoto.cz/otrava-houbami.html

http://www.toplekar.cz/prvni-pomoc/rostliny-a-houby/prvni-pomoc-pri-otrave-houbami.html

Ano, také odborníci doporučují podat aktivní uhlí a hodně pít !!! viz odkaz shora.

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 31.07.2017, 21:34:19

Dekuji za prispevky. Jedna uz to dnes vzdala. Dalsi pospava. Piti jsem se snazila davat, ale vyvratila to. Bylo mi spatne s nima.

neregistrovaný Lu neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 121 - 140 (celkem 241)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »