Aktuálně: 5 594 inzerátů168 304 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

Kakariki

Tom (neregistrovaný) 15.01.2007, 11:43:07 xxx.xxx.111.1
koupil jsem si kakariki a nevím jak velkou a jakou budku jim odělata jak velký vletový otvor.Dále nevím jakou si koupit knihu kde jsou tito papoušci.Poradil by mě někdo s tímto chovem.Díky všem
anonymní (neregistrovaný) 15.01.2007, 15:37:16 xxx.xxx.157.121
Budka o rozměrech 25x25x35(50) (já používám výšku 50cm) a velikost vletového otvoru 7cm. Jinak opis chovu je popsán na těchto web stránkách. Někdo píše, že kakarici jí všechno mimo slunečnice, mě osobně zase všechno okolo odmítají a jí pouze slunečnici. Co ale strašně milují jsou jablka a zelené krmení. Ale to vše popsaná zde.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 15.01.2007, 19:29:52 xxx.xxx.64.118
Na velikosti budky nezáleží. Kakarici zahnízdí v jakékoliv budce. U mě jeden pár momentálně hnízdí v upravené vojenské bedně (která je na výšku), druhý pár momentálně hnízdí v upraveném nočním stolku (čtveratá budka) a třetí pár teď nehnízdí, ale hnízdil v ležaté budce ze silnějších desek od stolu. Známý který bydlí naproti jim odebere budku a oni mu zahnízdí v misce na krmivo. Krmení podávejte na zem, protože velice rádi hrabou a většinu dne se pohybují po zemi. Nejdůležitější je sestavit harmonizující pár a předložte jim popřípadě dvě budky a oni si vyberou. Nechejte hnízdit ptáky starší 10 měsíců. Měli by mít přístup k zemině pokud nemají, tak musí mít 2X do půl roka v kleci drn(tráva, kořínky, hlína) Mě osobně jedí z oblibou jablko, mrkev toto snědí jako první a potom se pustí do pomerančů, mandarinek, kiwi atd. Slunečnice by neměla tvořit velký podíl ve stravě a už vůbec ne černá slunečnice. Slunečnici s části nahraďte kardi. Ani konopné semínko by nemělo být příliš zastoupeno jen maximálně 5 % v dávce. Nejvíce ve směsi by měli být prosa (žluté, zelené, červené) pak taky oves, čirok. Pokud nepřijímají dobře některou stravu můžete mixovat a nebo strouhat na struhadle a míchat s potravou, kterou milují a v brzké době si navyknou i na tuto stravu. Já míchám různé míchanice i s granuleme pro papoušky.

Žádná literatura o kakaricích není, občas se v knihách o nich píše, ale jen velmi ve stručnosti.
Obrázek
maca1981
maca1981 (55 příspěvků) 16.01.2007, 20:34:38 xxx.xxx.157.121
Mám u kakariků problém, co se týče krmení. Už to zkouším dost dlouho jim dávat proso (různé barvy), loupaný i neloupaný oves. Ovsa si vůbec nevšimnou (i když dám co nejméně slunečnice) a proso akorát vyloupnou a druhý den to vše zůstane v misce. Zkoušel jsem podávat namočené proso a oves a to vcelku jedli. Ale teď v zimě nemůžu dávat namočené (vždyť by to zmrzlo, tedy když bude mrznout). Nebo jestli jim nechat krmení dokud to nezkonzumují??? Co vy na to. Je pravda, že samice má "problém" s peřím ("vypadává" - s nadsázkou řečeno), ale u těchto ptáků je to prý normální - běžné.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 16.01.2007, 23:28:41 xxx.xxx.64.118
Ano u kakariků je to běžné. Oni 4X za rok přepeřují. Znám případy, kdy samice sedí na vajíčkách a vystele svým peřím část budky a je třeba na některých místech oškubaná úplně. Neměl by jim chybět ve voliérce drn trávy. Já měl s kakariki s podáváním krmení taky problémy. Podával jsem neustále krmení i když ho nebrali a teď jedí nádherně mrkev, kiwi, jablka a s menší oblibou potom pomeranče, mandarinky. Je fakt, že část prosa zůstane, ale oni si vezmou jenom trochu, protože je třeba překrmujete. Já pokud všechno krmení nespotřebovali, tak s miskou zatřepu, tak aby slupky byli v misce nahoře a rukou část odeberu a dosypu do misky, ale už menší dávku, tak aby na druhý den snědli i to krmení co první den nechali. Jak jsem možná psal ještě je dobré mixovat směsi a do toho zamíchat veškeré zrniny. Oni jak se tím prohrabávají, tak si vezmou i to co jim nešmakovalo. Zrniny máčím 24 hodin ve vodě a hned potom podávám co zbude, tak proplachuji a nechám částečně naklíčit. Pokud zbude nějaké proso v misce tak ho odstraňuji doplňuji jen suché zrniny v miskách.
V dnešní době je velká škála sortimentu zrnin, takže si myslím, že není problém. Slunečnici můžete nahradit Kardim, ale taky to sním nepřehánět. Teď jsem dělal pro střední papoušky svoji směs, kterou jsem zatím neodzkoušel. Že jste to vy, tak napíši složení směsi.

Směs pro střední papoušky: slunečnice(žíhaná)10- 15% , kardi 10 - 15 %, konopí (semenec) 5%, oves 20 %, prosa (červené, žluté, zelené) 30 %, lesknice 10 %, lněné semeno 3-4 %, Mohar 10%, čirok 7 %, bílá slunečnice 12 %, niger 5 %. Mohar příště nebudu kupovat, protože se mi nelíbí, ale třeba čirok je oblíben já mám červený a dá se koupit ještě černý. Abych to lépe objasnil, tak jsem to namíchal, tak, že jsem vzal nějakou odměrku a 10% byla jedna celá odměrka, 30 procent byli 3 celé odměrky, 5 procent bylo půl odměrky atd.

Zde přikládám fotky dneska vylíhnutého mláděte. a ještě by se měli 4 líhnout z 8 vajíček jedno rozbité, 2 neoplozeny a 5 jich je plných teď už jen 4 a jedno vylíhlé mládě
Obrázek
Kopi
Kopi (3 příspěvků) 17.01.2007, 13:33:50 xxx.xxx.61.7
chtěla bych se připojit k vaší diskuzi o Kakariky,už jsem tu psala že mám problém s neoplozenými vajíčky ale co se týká stravy tak mám opačnou zkušenost, sežerou všechno jako první a nejradši mají směs-rýže,drcená kukuřice,sekané kopřivy,anýz a pivovarské kvasnice.Podávám to 3xtýdně jinak mají směs pro malé papoušky a každý den jablko posipané NutriMixem.Jen ty oplozená vajíčka kdyby letos byli.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 17.01.2007, 18:58:50 xxx.xxx.64.118
Dobrý den. Mám také problém s jedním párem, který má neoplozené vajíčka. Jsou i vitamíny, které podporuji oplozenost vajec a zvyšují spermie u samců. Já je používám. Jinak brzo na tomto webu vyjdou dva články o kakaricích a myslím, že se máte na co těšit teda alespoň doufám.

Jinak bych poradil, že ta rýže je lepší, když není úplně dovařená.
Kopi
Kopi (3 příspěvků) 17.01.2007, 19:41:56 xxx.xxx.61.7
Dobrý den.Děkuji za reakci na můj příspěvek i radu ohledně rýže.Vitamíny podávám ve vodě a to kapky Mauser Tropfen.Na připravované články se moc těším.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 17.01.2007, 20:11:48 xxx.xxx.64.118
Já podávám osvědčené vitamíny konkrétně do vody například od firmy Aquamid. Články ještě musím poupravit a ještě zjišťuji nějaké informace. A taky vlastně bude záležet zda majitel stránek o tyto články bude stát.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 17.01.2007, 22:35:00 xxx.xxx.64.118
Protože se líhnou mláďata musel jsem zpestřit stravu a protože se zde probíralo krmení, tak zde přikládám fotku a snad to bude trochu vidět. Vezmu to popořadě na fotce je vidět vlhčená vaječná míchanice, vedle je kiwi, jablko, pomeranč, mrkev, paprika, mandarinka. Vedle je potom menší množství směsi, kde je rozmixován rohlík, piškoty, granule, kokos, pravá sepiova kost, sádrová sepiova kost, grit, sušené kopřivy. Vedle je potom trochu směsi (sušené meruňky, rozinky, sušené jeřabiny, sušené šípky, sušený banán, granule, datle). U prostřed misky je směs zrnin 24 hodin namočená ve vodě a na polovině je nasypán ptačí grit. Směs obsahuje různé zrniny + čočku, fazolu, hrách, mungo, kukuřici.

Musím říct, že jako první se sameček pustil do Kiwi a pak se pustil s chutí do mrkve a zbytek následoval.
Obrázek
Kopi
Kopi (3 příspěvků) 18.01.2007, 10:11:04 xxx.xxx.61.7
Ty mladý jsou suepr,já fakt závidím.Tohle jsou super stránky,jsem vděčná za každou informaci, protože jsem absolutní začátečník.Ptáky jsem zdědila po tatínkovi ale zkušenosti musím teprve nazbírat,proto dík za každý příspěvek.Loni jsem měla 3 mladé u zpěváků,6 mladých u fischeráků a 3 mladé holoubka diamantového bohužel při třetí snůžce samička uhynula.Zatím hodně zdaru v chovu a držím palce.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 18.01.2007, 14:10:52 xxx.xxx.64.118
Tak, abych Vás trochu naladil. Jeden článek bude z mého chovu (z mého deníku) a druhý článek bude celkove o Kakariku červenočelém. Z přírody, z chovu, různé zajimavosti, mutace, domácí mazlíčci. Myslím, že to bude dobrej materiál, protože skoro nikde nenajdete informace z přírody což je velice důležité. Dneska jsem dopsal informace z přírody a teď zbývá to všechno upravit a zpracovat. Jenže toho času moc není chodím do práce a jsem dost nachcípanej a ještě zhromažďuji některé zajímavé informace, takže si myslím, že celkově to bude kvalitní článek.
maca1981
maca1981 (55 příspěvků) 25.01.2007, 21:00:25 xxx.xxx.157.121
Mám takový dotaz ke složení stravy. Co jsem si četl co všechno jim dáváš, tak mě tak napadlo, kolik v závěru ti zbyde peněz, když prodáš mladý. Pokud to kiwi, pomeranč apod. nemáš zadara. Já vím , že se má dávat pokud možná pestrá strava, ale to mě přijde až přehnaný. Můj názor
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 26.01.2007, 17:11:42 xxx.xxx.64.118
Dobrý den. Ptákům dopřávám to nejlepší a tím se mi to pak vrací. Nejsem ten tip chovatele, který krmí jen suchým zrním a suchým rohlíkem, jak jsem se v dřívějších dobách s tímto stylem krmení setkal.
Nechci dělat reklamu, ale napíši to. Nakupuji vždy ve slevě. Kiwi košík stojí 22 - 24 Kč v peny marketu. Nevím přesně kolik je kiwi v košíku, ale mám ten pocit, že 14 kiwi. Pomeranče ve slevě 10 Kč zaokrouhleně v peny marketu 5 -6 ks, teď jsem kupoval síťku za 16 Kč včera. Jablka, mám svoje ze zahrady, mrkev mám svoji ze zahrady. Kopřivy, šípky, jeřabiny, květy afrikánu mam nasušeny na půdě. Mandarinky podávám střídavě ty tolik taky nestojí. za dva banány dám něco cca do 5 Kč to je tak na dva dny ten mi ptáci moc nepřijímají. Podávám i jiné druhy krmení o kterých se nebudu více rozepisovat. Když si to tak vezmete například kakarici 4 - 5 mladých jedno v dnešní době prodáte v průměru za 350 Kč takže 5 x 350 Kč = 1750 Kč mínus projetý benzín dejme tomu 150 Kč a minus to krmení, tak vám musí být jasné, že neutratíte všech 1600 Kč za krmení. Pokud chováte ptáky musíte počítat s tím, že na nich nezbohatnete, jak si někteří začínající chovatelé myslí. Podrobně o krmení se rozepíši v dalším mém článku.

Přehnany se může zdát, ale oproti tomu co mají ptáci v přírodě je tato strava velice chudobná opriti té co mají v přírodě. Když něco chovám, tak to chovám pořádně.
maca1981
maca1981 (55 příspěvků) 27.01.2007, 12:29:17 xxx.xxx.223.185
Já vím, že se na papoušcích nedá zbohatnout (když jsem před cc 10-12 lety začínal,měl jsem pocit výdělku "peněz", ale teď už to tak nevidím). Ale jsem rád když mě nějakou tu kačku vyděljí, třeba na dovolenou, ale základ je vždy, aby si vydělali aspoň na sebe.
Dostal se mi do ruky kus klády (z hrušky) a uvažuji, že bych z toho udělal kakarikům budku. Kolik musí mít vnitřní průměr? Já tak odhaduji cca 28cm, ale nejsem si jistý. Chtěl bych jim dopřát přírodní budky. Andulám už pozvolna taky měním budky za přírodní.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.