Aktuálně: 5 043 inzerátů173 206 diskuzních příspěvků17 738 uživatelů

Jak donutim kvocnu "KVOKAT"??

Peta (neregistrovaný) 06.04.2009, 19:32:03 xxx.xxx.64.236
Dorby den mam 11 slepic a kohouta..Drubez je rok stara..Zajimalo by me jak donutit nakou slipku aby zacla sedet na vejcich...
J.Marková (neregistrovaný) 06.04.2009, 21:48:32 xxx.xxx.105.3
Slepici sedět nedonutíte. To musí sama. Závisí to od plemene nebo druhu křížení. Lehká nosná plemena (Leghorna, Vlaška koroptví, Minorka) většinou vůbec nekvokají. Polotěžká až těžká plemena kvočou častěji (Hempšírka, Rodajlendka, Susex, Plymutka). Zkušení chovatelé jako kvočny doporučují hedvábničky ( kvočou několikrát během léta, vajíčka vysedí a pečlivě se starají o kuřátka).
J.Marková (neregistrovaný) 07.04.2009, 20:56:56 xxx.xxx.105.3
Vypadá to, že máte kříženky, hybridy ( genetický vliv podílu hempšírek a plymutek). Podle krásně červených hřebínků asi všechny dobře nesou. Pozor na ostré hrany drátěného pletiva, mohly by se od toho poranit.
No, můžete zkusit v jednom z hnízd ponechat víc vajec (nebo podkladků), jestli by nějakou Pipinku "napadlo" si na to "hnízdo sednout". Ale ty ostatní musí mít ještě nejméně dvě volná hnízda, aby tam mohly snášet.
anonymní (neregistrovaný) 08.04.2009, 22:50:07 xxx.xxx.64.236
Ok zkusim to...Dekuji za odpovedi
Gallli (neregistrovaný) 01.05.2013, 22:01:45 xxx.xxx.96.10
Dobrý den, jsem začátečník a chtěl bych nová kuřata. U babičky mám 9 slepic a 1 kohouta-je hnědé barvy a bude nejspíš Hempšír. Je o ně poměrně dobře staráno ;) 3 slepice jsou Hempšírky. Jsou asi 2-3 roky staré 6 slepic jsou Plymutky. Ty jsou už staré a dosluhují, a proto je chceme nahradit novými, mladými kuřaty :) Potřeboval bych poradit, jak se přesně postarat o slepici, aby se ona dokázala postarat o kuřata a nepošlapala je :( Chtěli bychom aspoň 15-20 kuřat, a jako kvočny chceme Hempšírky. Děkuji, za každou radu budu vděčný :)
anonymní (neregistrovaný) 02.05.2013, 17:07:41 xxx.xxx.105.3
Pro Gallli: Nejsnadnější řešení: Kupte si vysexovaná jednodenní kuřata (slepičky) a ty si pod infralampou odchovejte s použitím krmiva K1. Nebo si kupte kuřice od pojízdných prodejců, nebo si je objednejte ve ZVERIMEXU; cena kuřic je cca od 130,-- Kč/ 1 ks do 190,--Kč/ 1 ks. Domnívám se, že zejména nezkušenému chovateli se vyplatí spíše si koupit kuřice, než se pokoušet vylíhnout si kuřata pod kvočnou. Totiž přirozené líhnutí kuřat pod kvočnou je pro začátečníka záležitost velmi riskantní, úspěch není jistý.
Gali (neregistrovaný) 02.05.2013, 22:41:49 xxx.xxx.96.10
Nejprve děkuji za rady. Ano, možná máte pravdu, ale ceny dnešních slepic se nám zdály šílené, naší vesnicí jezdí pojízdná prodejna s kuřicemi 190,- ks. Proto jsme se s prarodiči dohodli, že když máme i kohouta, tak zkusíme namnožit kuřata. Pod infralampou jsme to zkoušet nechtěli, protože se nám to zdálo složitější a těžší. Prarodiče říkají, že kvočna sama si dokáže kuřata vychovat a nechat je za sebou vést. Oni mají nějaké zkušennosti se slepicemi, takže mi určitě budou pomáhat se vším. A je potřeba nějaká zvláštní péče o kvočnu během sezení ? ještě jednou děkuji :)
anonymní (neregistrovaný) 03.05.2013, 12:46:32 xxx.xxx.105.3
Tak to zkuste pod dohledem prarodičů. Problémy: Bude možná dlouho trvat, než se některá slepice rozkvoká. Možná si budete muset kvočnu půjčit, nebo koupit. Některá nasazená vejce nebudou oplozená. Ani všechna oplozená vejce se nevylíhnou. Z těch, co se vylíhnou, bude polovina kohoutů. Některá z vylíhnutých kuřat-slepiček nedochováte a jejich schopnost snášet vejce bude velmi variabilní to znamená, že některé z nich budou snášet málo vajec. Kvočna během sezení nesmí být rušena: nesmí k ní mít přístup ani malé děti, ani psi, ani kočky, ani potkani ani jiné slepice jí nesmí do hnízda lézt a snášet. K sedící kvočně se nesmí dostat kuna, liška, nebo tchoř. Musíte dohlédnout, aby se kvočna během dne šla vyprázdnit, napít a nažrat (asi dvakrát až třikrát za den). Nejlépe bude, když dáte napáječku s vodou a misku s krmivem kvočně hned před hnízdo, aby se mohla napít a nažrat kdykoliv. Během líhnutí opatrně odstraňujte z hnízda skořápky. Po vylíhnutí je potřeba, aby kvočna s kuřaty byla umístěna na nízko sestříhaném čistém trávníčku v menší ohrádce z drátěného pletiva (včetně stropu z pletiva), kde bude mít i vystlanou zastřešenou boudičku, kam se bude moci s kuřaty schovat za deště. Musí tam mít i možnost schovat se před slunečním úpalem. Trávníček musí být SUCHÝ ! Nepouštějte ke kvočně s kuřaty ani cizí drůbež, ani divoké ptactvo; kuřata se mohou od nich infikovat nemocemi a uhynout. Kuřata krmte krmnou směsí K1, později K2. Celý proces přirozeného líhnutí je časově náročný, pracný, nepříliš efektivní. Ještě poznámka: malé děti zpod kvočny vytahují a rozbíjejí nasezená vejce !!! Pozor na to !!! Kuřata musíte chránit před predátory: lasička, kuna, tchoř, káně (?)
anonymní (neregistrovaný) 03.05.2013, 14:04:22 xxx.xxx.105.3
Pro Gali pokračování, zejména výpočty: Budete potřebovat tři kvočny. Pod každou z nich nasadíte 13 ks vajec, ne starších, jak 14 dní. Z těch celkem 39 ks nasazených vajec se Vám vylíhne asi 31 kuřat (při dobré oplozenosti). Z těch vylíhnutých 31 ks kuřat bude asi 16 ks slepiček (ostatní budou kohouti, které poznáte až po delší době odchovu všech kuřat). Z těch 16 ks slepiček při výborném odchovu odchováte 15 ks kuřic.( Pokud byste chtěla mít konečný počet kuřic vyšší, musela byste nasadit vejce pod 4 kvočny najednou, nebo postupně.) Ty kuřice nebudou očkované proti žádné nemoci, riziko jejich onemocnění bude velké. Každou z kvočen musíte na začátku sezení zbavit čmelíků chemickým prostředkem, který budete muset koupit. Každou kvočnu musíte pod střechou umístit v samostatné ohrádce, ve které bude mít svoje samostatné hnízdo, aby ji ostatní kvočny při sezení nerušily.
Gali (neregistrovaný) 03.05.2013, 22:54:48 xxx.xxx.96.10
tééda, to zírám, kolik je s tím opravdu starostí :o máte nejspíš pravdu, je to složité a náročné :( Každopádně, moc Vám děkuji za tyto rady, budu se pokoušet podle nich řídit a doufám,že se mi podaří to, co si přeji-VYCHOVAT SI PÁR SLEPICÍ :)) Ať už to bude jakoukoli cestou. S prarodiči se ještě poradím, a nejspíš se opět ozvu, a poprosím zase o pár rad v chovu :) Děkuji
anonymní (neregistrovaný) 03.05.2013, 23:26:33 xxx.xxx.105.3
Pro Gali: Není zač. Ať se Vám to podaří. Ona jednorázová cena 1 kuřice =190,--Kč se zdá vysoká, ale sama poznáte, co to spotřebuje času, práce a starostí doma pod kvočnou to jedno kuře vylíhnout a následně odchovat jednu kuřici; a to ještě ty pod kvočnou vylíhlé a doma odchované slípky nebudou mít dědičně zafixovanou tak vysokou schopnost snášet vajíčka, jako mají z velkochovu pro snášku vytvoření kříženci z vyšlechtěných nosných linií slepic. Pravdou je, že mít na dvoře kvočnu s kuřaty je velká radost.
anonymní (neregistrovaný) 03.05.2013, 23:37:57 xxx.xxx.105.3
Ještě ekonomická poznámka: Pokud byste sehnala z velkochovu mladé kuřice (např. ve věku 3 měsíce) byly by levnější. Další možností je koupit z velkochovu po 11 měsících snáška tzv. "vynešené" slepice, které se prodávají velmi levně např. 30,--Kč/1ks až 45,--Kč/1ks; tyto slepice vypadají při nákupu dost špatně: mají vytrhané peří na krku, někdy i na zbytku těla mají holá místa. Ale jejich perspektiva je velmi dobrá: při dobrém krmení přepelichají, obrostou znovu peřím a třeba už za měsíc chovu na zeleném trávníčku v sadu začnou znovu docela intenzivně snášet vejce. DOPORUČUJI KOUPIT.
anonymní (neregistrovaný) 04.05.2013, 06:58:02 xxx.xxx.105.3
Kontakty na prodejce tzv. "vynesených slepic" a kuřic: OVUS-podnik živočišné výroby, spol. s r. o. Těhul 169 274 80 Slaný-Kvíc IČ: 47549866 Třídírna, sklad, obchod: telefon: + 420 313 035 777, mobil: + 420 734 851 045 e-mail: obchod@ovusslany.cz Otevírací doba podnikové prodejny: Po-Pá od 6,00-16,00 hod So-Ne od 8,00 - 12,00 hod _____________________________________________ Ing. Helena Štráfeldová Bratkovice 18 273 24 Velvary Tel.: 315 762 743 Fax: 315 762 747 Mobil: 602 371 446 (Ing. Štráfeldová) 607 562 774 (marketing) Email: drubez@email.cz www.drubez-horesovice.cz _____________________________________________ MAVELA a. s. Dynín Dynín 81 373 64 DYNÍN IČO: 46683526 DIČ: CZ46683526 +420 387 986 824 mavela@mavela.cz
Slepičák (neregistrovaný) 19.09.2015, 21:23:28 xxx.xxx.228.55

Dobrý den . minulé léto se nám urodilo 6 kuřátek z toho 4 byli kohoutci . nejaké jsme rozdali nebo prodali a zbyly nám 2 slepicky. Dohromady máme 11 slepic a 1 statného a ohromného kohoutka pekne se stará o vetsinu hejna ale 1 pipku proste terorizuje je od rána do odpoledne v kurníku a když vyjde ostatní ji klovou a kohout taky není moc přívětivý :-\  napadlo me že bych ji mohl využít jako kvočnu ale lidí se bojí nevímco s ní. V kurníku but sedí nebo je na bidle neporadí mi nekdo co s ní (zbavovat se jí nechci je pomerně mladá

 

)

J.M. (neregistrovaný) 20.09.2015, 16:33:11 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Slepičák z 19.09.2015, 21:23:28

No, jedna z možností:

Pronásledované slípce vytvořte samostatný malý kurníček s hnízdem na snášení i hřadem na hřadování v noci. Udělejte jí ke kurníčku ohrádku na trávníčku (tedy malý samostatný výběh), dejte jí tam krmítko a napáječku s čistou vodou. Připojováním k ostatnímu hejnu ji netrapte.  (I mezi lidmi existují takoví jedinci, které ostatní společnost odmítá a dokonce i pronásleduje, přestože to jsou často lidé slušní, i čestní, i pracovití.)  K té slípce můžete přidat jednu nebo dvě mladé kuřičky, aby měla společnost. Ale ty kuřičky musí být výrazně mladší a menší než ona, aby ona měla nad nimi "nadvládu" !

"Udělat" z odmítané slípky "KVOČNU" sice není špatný nápad ale domnívám se, že ji k tomu "nepřemluvíte" )-:), protože je ještě mladá. Kvočou spíše starší slepice a má to perspektivu (že vysedí ze svých vajec kuřata) pouze tehdy, když ta slepice žije v hejnu s kohoutem.

Ale někde na tomto webu už někdo radil, že donutí slepici kvokat tak, že ji zavře na delší dobu do šera do bedýnky, podloží pod ní nejprve porcelánové podkladky, a ona tam začne kvokat, a pak jí podloží oplozená vejce třeba od jiných slepic; osobní zkušenost s tímto postupem ale nemám.

Anonymní (neregistrovaný) 25.06.2017, 21:25:18 xxx.xxx.99.35
Odpověď na příspěvek uživatele Gali z 02.05.2013, 22:41:49

Zdravím, s kuřátky už zkušenosti mám, ale letos mi žádná slepice zatím nesedla. Hlavní výhoda kvočny je v tom, že si kuřata ohlídá a ochrání před ostatními slepicemi, které by je jinak nepřijaly.

První kuřata jsem si vypiplal z líhně, ale je s tím spousta práce a staré slepice jsem musel vybít. Další rok sedly dvě slepice. Ostatní jim začaly snášet do hnízda, takže za týden měla každá pod sebou nejmíň 30 vajec různého stáří. Vyřešil jsem to jednoduše. Zavřel jsem každou do jedné prázdné králíkárny, vejce jim vyměnil (každé nechal 10) a zároveň naplnil líheň. Obě seděly dál, dokud se kuřata nezačala líhnout. No a ty z líhně jsem jim hned za tepla přidával. Ani jedna neprotestovala, vzorně se obě staraly a kuřátka vyrostla bez práce a bez starostí.

J.M. (neregistrovaný) 25.06.2017, 22:36:14 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 25.06.2017, 21:25:18

Gratuluji. 👍

Mirek (neregistrovaný) 01.07.2019, 17:03:51 xxx.xxx.217.102

Dobrý den, pokud je tak někdo hodnej, a vysvětlil by mi to tak budu rád,

jde oto že mám slepičky cca 2 roky, (asi, nepočítam to)  Ten druh slepiček je Dominant

slepiček mám 13, nic jméně potřebuji pomoct jestli vůbec kvokají jako ostatní slepičky,,  protože slepičky mi rychle umírají .. ☹️ a hledám příčinu. 

letos jsem pořídil dalších 5 z velkochovu oškubané, a všechno dorostlo. a bum

umřela další, nic jméně to bylo asi na staří, takový je život . a nebaví mě furt dokupovat slepičky aby mi furt umírali, tak jsi chcu koupit násadová vajíčka 

a už postupně líhnout, tak jestli neví někdo kdy začne kvokat asi slepička, ješte jednou díky za vysvětlení. Sbohem Mirek.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.