Bekyně zlatořitná

Euproctis chrysorrhoea

Výskyt: Celá Evropa
Délka předního křídla: 2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Dub, trnka, ovocné stromy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3086 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka př. křídla kolem 2 cm. Velmi podobná bekyni pižmové; zadeček samců je přibližně od poloviny rezavě až tmavě hnědý, u samic je konec zadečku nápadně kulovité rozšířený, s přiléhajícími, tmavě hnědými chloupky a šupinkami. Křídla jsou u obou pohlaví bílá, v zadním rohu předních křídel obvykle s černou skvrnou.

Stanoviště

Původní biotopy jsou listnaté a smíšené lesy, ale nyní se nejčastěji setkáme s bekyní zlatořitnou na druhotných stanovištích, v parcích, stromořadích, ovocných sadech.

Rozšíření

Celá Evropa, na sever až do středního Švédská a jižního Finska; též v Asii a severní Americe.

Výskyt

Hojný, někdy i masový výskyt.

Motýl

Konec června až zač. srpna. Samice klade vajíčka v jedné snůšce obsahující až 200 vajíček a pokrývá je hnědými chloupky z konce zadečku, jako ochranu před nepřáteli. Snůška bekyně zlatořitné vypadá jako malá stromová houba, a proto je nesnadné, aby ptáci vajíčka objevili.

Housenka

Září až červen. Housenky zůstávají po vylíhnutí z vajíček po delší dobu pohromadě. Koncem léta spřádají několik listů k sobě a vytvářejí tak na větvičce větší, 8-10 cm dlouhé hnízdo, podobné velkému zámotku, v němž společně přezimují. Také na jaře, když znovu začnou přijímat potravu, se pokaždé vracejí do společného hnízda. Teprve na konci vývoje žijí samostatně a před kuklením si spřádají poměrně řídký, šedohnědý zámotek.

Hostitelské rostliny

Dub, trnka, ale také ovocné stromy, např. broskvoň, třešeň, švestka, jabloň, hrušeň i další listnaté dřeviny.

Bekyně zlatořitnáNázvy ve světě

Anglicky: Brown-tail, Holandsky: Bastaardsatijnvlinder, Chorvatsky: Zlatokraj, Německy: Goldafter, Polsky: Kuprówka rudnica, Rusky: Златогузка, Slovensky: Mníška zlatoritka, Švédsky: Äpplerödgump

Foto: http://ukmoths.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.