Lišaj kyprejový

Deilephila porcellus

Výskyt: Celá Evropa
Délka předního křídla: 2,2-2,4 cm
Rozmnožování: I-II generace ročně
Hostitelské rostliny: Vrbka úzkolistá, svízel, netýkavka
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5250 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předního křídla 2,2-2,4 cm. Zřetelně menší než lišaj vrbkový, kterého připomíná kresbou křídel i zbarvením. Na předním křídle má však větší plochu žlutohnědé zbarvenou a na rozdíl od lišaje vrbkového je okrajové červené pole na vnitřní straně zubaté, na zadním křídle je mezi červeným okrajem a černým kořenovým polem široký žlutohnědý střední pás. Zadeček je na hřbetní straně buď převážně žlutohnědý, nebo červený, nejsou však vytvořeny dva podélné pruhy jako u lišaje vrbkového. Lišaj kyprejový má nápadné velké oči, nad nimiž vybíhají bílá tykadla.

Stanoviště

Teplé stráně, přirozené luční biotopy, okraje lesů, vlhčí řídké lesy podél potoků a řek, neobdělávané plochy v zemědělské krajině.

Rozšíření

Celá Evropa, v Alpách až do 2000 m. n. m.

Výskyt

Hojný, podobně jako lišaj vrbkový.

Motýl

Od poloviny května do začátku července v jedné generaci. V jižní Evropě příležitostně II. generace v srpnu a v září. V noci přilétá často ke světlu.

Housenka

Červenec až srpen. Housenky se líhnou z vajíček, nakladených jednotlivě na hostitelské rostliny. Zbarvení je velmi rozdílné - mohou být světle zelené, hnědé nebo téměř černé. V přední části těla mají rovněž čtyři nápadné oční skvrny, jejichž odstrašující účinek je zesilován stažením hlavy, čímž přední část těla ještě více ztloustne. Růžek na konci zadečku je jen malý, rudimentární. Housenka spřádá na zemi jen nepříliš pevný zámotek, v němž kukla většinou přezimuje.

Hostitelské rostliny

Vrbka úzkolistá, svízel, netýkavka.

Lišaj kyprejovýNázvy ve světě

Anglicky: Small Elephant Hawk-moth, Dánsky: Lille Vinsværmer, Finsky: Pikkukiitäjä, Holandsky: Klein avondrood, Chorvatsky: Mali vinski ljiljak, Maďarsky: Piros szender, Německy: Kleiner Weinschwärmer, Norsky: Liten snabelsvermer, Polsky: Zmrocznik pazik, Rusky: Бражник малый винный, Slovensky: Lišaj vrbicový, Švédsky: Mindre snabelsvärmare

Foto: Deilephila porcellus

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.10.2016, 20:29
Není to náhodou lYšaj yyyyy