Aymara citrónový

Bolborhynchus aurifrons

Výskyt: Peru, Bolívie, Chile
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 45 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 1000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19107 zobrazení     1 komentář

Vzhled

Zobák rohový, někdy s nádechem do červena. Hlava je zelená, kolem zobáku někdy žlutavá. Prsa a břicho jsou žlutozelené. Křídla má tento aymara zelená s modrými konci, ocas je rovněž zelený, končetiny šedorůžové.

Aymara citrónový se v přírodě vyskytuje ve středním a jižním Peru, ve středozápadní Bolívii, severním a střením Chile. Žije v křovinách nebo na mírně zalesněných nebo otevřených plochách a u pobřeží. Hnízda si staví ve skalních trhlinách nebo ve velkých výškách

Chov tohoto tichého papouška je možné provozovat ve vnitřní kleci s minimálními rozměry 80x40x40 cm, stejně jako ve venkovní voliéře, kde mohou být umístěny zhruba od května do října. Při druhé variantě je možný jeho chov i s jinými mírumilovnými druhy ptáků. Samice snáší nejčastěji 5 vajec, na kterých posléze sedí 23 dnů. Mláďata jsou od vylíhnutí krmena oběma rodiči po dobu 7 týdnů.

Krmivo

Martin Smrček, chovatel aymarů citrónových, krmí své svěřence následovně: krmím stejně jako ostatní malé jihoamerické papoušky směsí semen, tvořenou různými druhy prosa (40 %), lesknice (20 %), loupaného ovsa (20 %), malozrnné slunečnice (10 %), kardi (10 %) a semence ( pod 5 %).

Ovšem u aymar citronových a šedoprsých se tato směs nesetkává s pochopením a dle mého pozorování všechny páry, které vlastním a které pocházejí z různých zdrojů, přijímají prakticky jen slunečnici a trochu kardi. Ostatní semena skutečně jen v době absolutní nouze (a někdy ani to ne), při omezení slunečnice se stávají málo aktivní, jsou načepýřené a měl jsem pocit, že uhynou hladem. Proto jsem směs (při vědomí si možných rizik) pro ně musel obohatit o slunečnici a její obsah jsem zvýšil asi na 30 %. Nejsou příliš nadšení ani z ovoce či míchanice. Mají přesto obden k dispozici směs nadrobno nakrájeného ovoce (základem jsou jablka a nalámané piškoty a střídavě dle momentální cenové dostupnosti pomeranče, mandarinky, hrušky, švestky, drobné bobuloviny a veškeré další ovoce a plody. Do směsi přidávám občas i máčené rozinky a pokrájené máčené či čerstvé fíky) a míchanici. Tu tvořím už řadu let ze strouhané mrkve a suché vaječné směsi, jednou či dvakrát v týdnu doplňované klíčeným zrním. Nejčastěji pšenicí nebo kupovanou směsí na klíčení, ze které ovšem aymarové vybírají jen menší část jako klíčené kardi, slunečnici a pšenici, zatímco třeba rýži paddy a luštěniny nepřijímají. K dispozici mají umělou sépiovou kost. Vitamíny přidávám do potravy naprosto sporadicky, při krmení ovocem a suchou vaječnou směsí, která je vitamíny i minerálními látkami dostatečně dotovaná, to nepovažuji za nutné.

Aymara citrónovýNázvy ve světě

Latinsky: Bolborhynchus aurifrons, Anglicky: Golden-frontet Parakeet, Dánsky: Citronparakit, Finsky: ylänköaratti, Francouzsky: Toui à bandeau jaune, Holandsky: Citroenparkiet, Italsky: Parrocchetto frontedorata, Japonsky: shitoron'inko, Japonsky 2: シトロンインコ, Norsky: Gulmaskeparakitt, Německy: Zitronensittich, Polsky: stokówka zóltoczelna, Rusky: Желтолобый толстоклювый попугай, Slovensky: papagájik citrónový, Čínsky: 山鹦哥, Španělsky: Catita Frentidorada, Švédsky: Bergsparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.05.2021, 21:45
aymara,citronový
jest,podoben,papoušku
vlkovanemu,a,da,se,naučiti
mluvit