Kozlíček písečný

Dorcadion pedestre

Výskyt: Evropa
Délka těla: 11-17 mm
velikost písma:  A A A
15.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4040 zobrazení     2 komentáře

Kozlíček písečný se u nás vyskytuje v teplých stepních oblastech, především na jižní a střední Moravě. Tento druh kozlíčka obývá hlavně nížiny, ale zastihneme ho i ve vyšších polohách. Velmi esteticky vypadající, 11-17 milimetrů velký kozlíček, černý s bílým lemováním švu a okraje krovek. Variabilita tohoto druhu je velká, bílé pásky mohou být na každém jedinci jinak. Na štítu z obou stran trn. První článek tykadel světle hnědý a zbytek černý, také končetiny hnědé, ale chodidla černá.

Ve volné přírodě se kozlíček písečný vyskytuje v těchto zemích: Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Černá Hora, Makedonie, Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko, Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Krym, Moldávie.

Kozlíček písečný se objevuje se od měsíce dubna do července na zemi v trávě. Za nepříznivého počasí jsou skrytá pod kameny a ve vegetaci.

Larva tohoto brouka z čeledi tesaříkovitých (Cerambycidae). Imaga nalezneme velmi časně od dubna do června, za slunných dnů čile pobíhají po zemi. Jsou k nalezení také pod kameny nebo v drnech trav. Tyto kozlíčky najdeme na polostepních a stepních lokalitách, nebo také na okrajích polí a cest. Larva žije v zemi a živí se různými druhy trav.

Kozlíček písečnýNázvy ve světě

Maďarsky: Kétsávos gyalogcincér, Slovensky: Fuzáč piesočny

Foto: http://www.coleoptera.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.05.2020, 16:25
V Lednici jsou jich stovky.
15.05.2017, 19:12
15.5,2017 jsem nalezl tohoto kozlíčka v Bystričanech- Chalmova na Slovensku, při jeho procházce po asfaltové silnici. Nadmořská výška asi 260 m.n.m., slunečno , 22 C.