Sosnokaz borový

Panolis flammea

Délka housenky: 35-40 mm
Hostitelské rostliny: Borovice
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1301 zobrazení     0 komentářů

Sosnokaz borový má přední křídla červenohnědá až šedohnědá s příčnými bělavými vlnkami. Nápadná je stříbřitě bělavá až špinavě žlutavá kruhovitá a ledvinitá skvrna na předních křídlech. Zadní křídla jsou šedohnědá. Zadeček je rezavě až tmavě hnědý. Housenka je zelená s hnědou hlavou. Hřbetní pás je bílý, boční rovněž, avšak shora černě lemovaný. Spirakulární pruh je bílý, svrchu černě a zespodu oranžově až hnědavě lemovaný. Bílé pruhy nepřecházejí na hlavu. Dorostlé housenky měří 35–40 mm. Vajíčka jsou polokulovitá, dostředivě vroubkovaná – bábovkovitého tvaru. Zprvu jsou žlutobílá, později získávají světle fialově hnědé zbarvení.

Sosnokaz borový se objevuje v dubnu a květnu; při rychlém a časném nástupu jara již v březnu. Oplodněné samičky kladou vajíčka v řádcích na spodní stranu loňských jehlic. Mladé housenky ožírají pupeny a čerstvě vyrašené výhonky. Starší housenky pak poškozují i loňské jehlice. Od konce června do konce července dorostlé housenky slézají ze stromů či padají na zem a na rozhraní hrabanky a minerální zeminy se kuklí. Kukly přezimují.

Sosnokaz borový je běžný druh, který se občas přemnožuje v borových porostech chudých a suchých stanovišť. Nejvíce napadá dřeviny ve stáří 30–70 let.

Sosnokaz borovýNázvy ve světě

Anglicky: Pine Beauty, Dánsky: Fyrreugle, Finsky: Mänty-yökkönen, Holandsky: Dennenuil, Chorvatsky: Borova sovica, Německy: Forleule, Norsky: Furufly

Foto: http://www.schmetterling-raupe.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.