Škvor obecný

Forficula auricularia

Výskyt: Evropa
Délka těla: 9-16 mm
Potrava: Vajíčka hmyzu, rostliny
velikost písma:  A A A
30.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10778 zobrazení     1 komentář

Škvor obecný se vyskytuje velmi hojně od dubna do října. Dosahuje délky 9 až 16 milimetrů. Na konci zadečku má zvláštní klíštky, které hrozivě rozevírá a stiskuje, když ho uchopíte do ruky. Ale jeho „zbraní“ se nemusíte vůbec bát. Klíštky slouží především k rozevírání jejich blanitých křídel. Škvor obecný je nejčastější a největší škvor, s kterým se u nás můžeme setkat. Je známo něco kolem 1800 druhů škvorů, v Česku žije sedm druhů.

Samička klade vajíčka v hromádkách pod kameny do komůrek a zůstává u nich na stráži. Také vylíhnuté larvy, které jsou bezkřídlé, krátký čas hlídá.

Škvor obecný se živí vajíčky jiného hmyzu, ale někdy ožírá i rostliny. Škodí zejména na rostlinách, zelenině, někdy i na bramborách. Škody ovšem nebývají nijak velké. Jedná se o nočního vlhkomilného tvora.

Jako preventivní ochrana při ochraně zeleniny je možné rozmístit pasti v podobě vlhkých načechraných hadrů, hromádek slámy, kousků desek nebo lepenky, do nichž se škvoři na den uchylují, a ulovené škvory zahubit. Preventivně je potřeba odstranit odpadky, duté stonky a všechno, kde by se mohli škvoři nekontrolovatelně ukrývat.

Škvoři obecně jsou podobní broukům nebo švábům, za které také bývají zaměňováni.

Škvor obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Earwig, Dánsky: Alm. Ørentvist, Finsky: Isopihtihäntä, Holandsky: Gewone oorworm, Chorvatsky: Uholaža, Německy: Gemeiner Ohrwurm, Slovensky: Ucholak obyčajný

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.05.2017, 20:55
Nás jako děti strašili, že nám v noci vleze do ucha a tam naklade vajíčka :-D