Sovice sněžná

Bubo scandiacus

Výskyt: Evropa
Délka: 53-65 cm
Hmotnost: 1300-2400 g
Počet vajec: 7-9 ks
Inkubace: 30-34 dnů
Potrava: Zajíc, bělokur, ryby
velikost písma:  A A A
19.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10473 zobrazení     1 komentář

Znaky

Sovice sněžná je velká téměř jako výr, rozpětí asi 160 cm, sameček je však mnohem menší než samička. Má bílé opeření s víceméně hustými černými skvrnami.

Prostředí

Tundra, hnízdiště bývá často na terénních hřebenech. Sovice sněžná se potuluje obvykle v bezlesé divočině.

Rozmnožování

Hnízdí v květnu a v červnu, na vejcích sedí samice 30 až 34 dny. Mláďata zůstávají na hnízdě 20 až 25 dní. Zatímco samice sedí, hlídá samec v blízkosti a vrhá se divoce na každého vetřelce. Počet vajec a úspěch odchovu mláďat značné kolísají podle nabídky potravy. Sovice začíná hnízdit v době, kdy ještě v prohlubních leží navátý sníh. Vyhledává vždy své staré hnízdiště. Samice začíná sedět od snesení prvního vejce, a tak při snůšce 7 až 9 vajec mohou být mláďata věkem navzájem vzdálena až 14 dní. V červnu se klubou z vajec a v srpnu z hnízda vylétají.

Potrava

Jak to vyžaduje polární léto a polární noc, loví sovice sněžná ve dne i v noci. Potřebuje velice rozsáhlý revír a potravu do hnízda přináší často až ze vzdálenosti 10 km. Její hlavní kořistí je lumík, dále polární zajíc bělák a bělokur. Sovice také často rybaří, přičemž číhá na kameni čnícím z vody a ve vodě loví jedním ze spárů. V místech, kde se přemnoží lumíci, se shromažďují sovice z dalekého okolí. Když lumíci zase zmizí, odtahují i sovice nebo alespoň odloží snůšku. Při lovu číhají na skalisku nebo loví při výzvědném letu, často setrvávají v třepotavém letu ve vzduchu na místě.

Sovice sněžnáNázvy ve světě

Anglicky: Snowy Owl, Finsky: Tunturipöllö, Francouzsky: Harfang des neiges, Holandsky: Sneeuwuil, Chorvatsky: Sniježna sova, Islandsky: Snæugla, Italsky: Gufo delle nevi, Maďarsky: Hóbagoly, Německy: Schnee-Eule, Norsky: Snøugle

Foto: http://scientopia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.01.2023, 18:24
Super na prezentaci