Lori tříbarvý

Lorius lory

Výskyt: Nová Guinea
Velikost: 31 cm
Hmotnost: 200-260 g
Kroužek: 8 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15428 zobrazení     0 komentářů

Popis

Dospělí ptáci jsou převážně červení, uzdičku, temeno a týl mají černé s purpurovým leskem. Zezadu na krku je tmavě modrý pásek, modrý je i hřbet, spodní krovky ocasní a konec rýdovacích per, peří na holeních, břicho a spodní část prsou. Křídla jsou svrchu zelená, zespodu červená s příčným žlutým proužkem. Ozobí má lori tříbarvý šedé, zobák žlutooranžový, duhovka žlutá až oranžovočervená, běhák tmavě šedý. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Mláďata mají spodní křídelní krovky modré a kořen zobáku hnědavý.

Výskyt

Domovem tohoto lorie jsou nížinné pralesy Nové Guineje a některé menší přilehlé ostrovy.

Život v přírodě

Pokud jsou pozorovány samotné páry, pak se jedná nepochybně o hnízdící ptáky. Mimo dobu hnízdění se totiž spojují do menších hejnek a společně zaletují za potravou. Tou je hlavně květní nektar, zralé ovoce, měkká semena a také drobní bezobratlí živočichové.

Chov

V Evropě se lori tříbarvý objevil již koncem minulého století, k nám ho ale poprvé dovezla zřejmě až pražská zoologická zahrada v roce 1956, později byl chován i v brněnské zoo. Tam byl také v roce 1979 zaznamenán první odchov u nás. V Evropě byl ale odchován již dříve, v Anglii v roce 1921. Pro chov jsou vhodné větší voliéry, je náročnější na teplo. Snáší obyčejně jen 2 vejce, mláďata se líhnou za 4 týdny a vyletují asi za 10-11 týdnů.

Potrava

Kromě instantního krmiva pro lorie krmíme vařenou rýží (v mléce i vodě, případně doslazená medem nebo hroznovým cukrem), zralým ovocem, medem s kondenzovaným mlékem, přírodními kompoty, drobnými semeny.

Lori tříbarvýNázvy ve světě

Latinsky: Lorius lory, Anglicky: Black-Capped, Dánsky: Blåhalet Lori, Finsky: aitoluri, Francouzsky: Lori tricolore, Holandsky: Zwartkaplori, Italsky: Lori capinero, Japonsky: otomezuguroinko, Japonsky 2: オトメズグロインコ, Norsky: Jomfrulori, Německy: Frauenlori, Polsky: dama niebieskobrzucha, Rusky: Дамский широкохвостый лори, Slovensky: lori trojfarebný, Čínsky: 黑顶鹦鹉, Španělsky: Lori Tricolor, Švédsky: Svarthättad lorikit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.