Popis
Dospělí ptáci jsou převážně červení, uzdičku, temeno a týl mají černé s purpurovým leskem. Zezadu na krku je tmavě modrý pásek, modrý je i hřbet, spodní krovky ocasní a konec rýdovacích per, peří na holeních, břicho a spodní část prsou. Křídla jsou svrchu zelená, zespodu červená s příčným žlutým proužkem. Ozobí má lori tříbarvý šedé, zobák žlutooranžový, duhovka žlutá až oranžovočervená, běhák tmavě šedý. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Mláďata mají spodní křídelní krovky modré a kořen zobáku hnědavý.
Výskyt
Domovem tohoto lorie jsou nížinné pralesy Nové Guineje a některé menší přilehlé ostrovy.
Život v přírodě
Pokud jsou pozorovány samotné páry, pak se jedná nepochybně o hnízdící ptáky. Mimo dobu hnízdění se totiž spojují do menších hejnek a společně zaletují za potravou. Tou je hlavně květní nektar, zralé ovoce, měkká semena a také drobní bezobratlí živočichové.
Chov
V Evropě se lori tříbarvý objevil již koncem minulého století, k nám ho ale poprvé dovezla zřejmě až pražská zoologická zahrada v roce 1956, později byl chován i v brněnské zoo. Tam byl také v roce 1979 zaznamenán první odchov u nás. V Evropě byl ale odchován již dříve, v Anglii v roce 1921. Pro chov jsou vhodné větší voliéry, je náročnější na teplo. Snáší obyčejně jen 2 vejce, mláďata se líhnou za 4 týdny a vyletují asi za 10-11 týdnů.
Potrava
Kromě instantního krmiva pro lorie krmíme vařenou rýží (v mléce i vodě, případně doslazená medem nebo hroznovým cukrem), zralým ovocem, medem s kondenzovaným mlékem, přírodními kompoty, drobnými semeny.
Komentáře ke zvířeti