Lori škraboškový

Lori škraboškový

Eos semilarvata

Výskyt: Indonésie
Velikost: 24 cm
Hmotnost: 70 g
Kroužek: 6,0-6,5 mm
Počet vajec: 2
Potrava: nektar, ovoce, pyl
Cena: 35-40.000Kč/pár
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Tomáš Horyna     28650 zobrazení     0 komentářů

Popis

Základní barva opeření je jasně červená, horní část tváře, příuší a proužek po straně hrdla fialově modrý, břicho a spodní krovky ocasní modré, ruční letky černé s červeným zrcátkem na vnitřní straně, loketní letky s černými špičkami, ramenní krovky s modrým nádechem, ocas z vrchní strany hnědavě červený, ze spodní strany matně červené, úzké okruží oka černavé, duhovka červenavě hnědá, nohy šedé, zobák oranžově červený. Samice je stejná jako samec. Pro přesné určení pohlaví je nezbytná analýza DNA či endoskopické vyšetření. Mladí ptáci jsou podobní dospělým, avšak jejich zbarvení je světlejší a ne tak jasné (Vašíček uvádí naopak zbarvení tmavší). Zbarvení směrem k břichu může být variabilně prokvetlé modrou, modré zbarvení na tvářích a příuší je světlejší a menšího rozsahu, ramenní pera hnědavě šedá se světle modrým okrajem, duhovka a zobák tmavé.

Poddruhy

V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.

Mutace

Žádné mutace nejsou známé

Rozšíření

Ceram. Lori škraboškový žije ve vnitrozemských zalesněných horských oblastech v nadmořských výškách od 900 do 3.000 m.n.m. Celkový areál jeho výskytu zahrnuje území o rozloze 20.000-50.000 km2.

Život v přírodě

O jejich životě není mnoho údajů. Mimo hnízdní sezonu žije v párech nebo malých skupinkách, ve větším množství ho lze spatřit při sběru potravy na vysokých stromech.

Potrava

Květy, nektar, pravděpodobně i hmyz a jeho larvy.

Chov v zajetí

Přestože je lori škraboškový již v evropských chovech zastoupený, nebyly o jeho chovu publikovány žádné zprávy. První doklad o jeho chovu v zajetí je datován do roku 1963, kdy měl být vystavován v německém Krefeldu. Odchován byl již v několika evropských chovech (např. Y.Vaas-Belgie, H.Walser-Švýcarsko aj.), avšak podrobnosti publikovány nebyly.

Ochrana a obchod

Lori škraboškový je ve své domovině považován za poměrně hojný druh v celém areálu jeho výskytu, kterému v současné době nehrozí vyhubení. a to i přes zjištěné známky snižování populace. I tak je ale zařazen jako téměř všichni ostatní loriové do přílohy II úmluvy CITES. Pro chov a obchod v rámci Evropské unie nejsou kladeny žádné formální překážky. Jediným průvodním dokumentem je veterinární povolení k převozu z okresu do okresu (v rámci ČR) - toto bývá velmi často opomíjeno, avšak nikdy jsem neslyšel o jakýchkoliv problémech či dokonce sankcích ze strany státních úřadů - či veterinární povolení k převozu ze státu do státu (v rámci EU). Toto povolení je naopak důležité, protože případná celní kontrola v tom daném státě může papoušky bez tohoto povolení zabavit a Vám způsobit nemalé problémy. Veterinární povolení k převozu vydává příslušná Okresní veterinární správa (potvrzení od soukromého veterinárního lékaře neplatí). Eventuelní dovoz či vývoz mimo Evropskou unii povoluje v ČR Ministerstvo životního prostředí po konzultacích se Státní agenturou pro ochranu přírody a Státní veterinární správa. Od podzimu 2006 však platí na celém území EU dovozní embargo v důsledku rozšíření ptačí chřipky. V současné době lze výjímečně povolit do osobního zájmového chovu dovoz maximálně 2 párů. Aktuální veterinární informace lze nalézt na portálu Státní veterinární správy . V České republice byl jeho první dovoz v roce 2006 prodáván za 35.000.-Kč/pár. V Evropě není běžně na trhu nabízen a tak je jeho cena dosti nevyrovnaná. V roce 2006 byl prodáván za 1000 - 1250.-EUR/pár.

Lori škraboškovýNázvy ve světě

Latinsky: Eos semilarvata, Anglicky: Blue-eared Lory, Německy: Halbmaskenlori, Dánsky: Halvmaskelori, Španělsky: Lori de Seram, Finsky: seraminluri, Francouzsky: Lori masqué, Italsky: Lori orecchieblu, Japonsky: hooaoinko, Japonsky 2: ホオアオインコ, Holandsky: Blauwoorlori, Norsky: Blåskjegglori, Polsky: lora mala, Rusky: Полумасковый красный лори, Slovensky: lori škraboškový, Švédsky: Blåörad lorikit, Čínsky: 蓝耳鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.