Znaky
Pěnkavák sněžní je poměrně velký pták, dlouhý 18 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 30 do 50 gramů. Má černou, v zimě šedou skvrnu na hrdle, černobílá křídla. Pěnkavák sněžní patří do čeledi snovačovitých stejně jako vrabci.
Prostředí
Vyskytuje se v alpínském pásmu jihoevropských až středoasijských pohoří, areál je velice roztříštěný. V Evropě žije v Pyrenejích, Apeninách, Abruzzách, Alpách a v západním Balkánu po severní Řecko. Stálý druh, v zimě zřídka sestupuje do nižších poloh.
Z Česka je několik pozorování datovaných mezi říjen a březen. Většinou jsou pozorováni jednotliví ptáci, méně často malé skupinky a vzácně i větší hejna.
Rozmnožování
Pěnkavák sněžní hnízdí jednotlivě, hnízdo si staví ve štěrbinách skal nebo zdí vysokohorských stavení, někdy i v zemních norách (po svištích) nebo i v budkách. Hnízdí 2x ročně, od konce dubna do června snáší 4-5 (7) vajec. Sedí oba rodiče, samice častěji, 13-14 dní. Hnízdo mláďata opouštějí po 18-21 dnech, po vyvedení se drží rodinky pohromadě a v srpnu se několik rodinek spojuje do větších hejn, která se během zimy ještě zvětší. Nejstarší kroužkovaný pták se dožil 5 let.
Potrava
Potrava je rostlinná, nejrůznější semena, v létě se živí i hmyzem a pavouky. V okolí lidských sídel sbírá odpadky a zbytky potravin, v zimě se ve velkých hejnech přiživuje na krmítkách u budov.
Komentáře ke zvířeti