Pěnkavák sněžní

Montifringilla nivalis

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 30-50 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Potrava: Semena, hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1792 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Pěnkavák sněžní je poměrně velký pták, dlouhý 18 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 30 do 50 gramů. Má černou, v zimě šedou skvrnu na hrdle, černobílá křídla. Pěnkavák sněžní patří do čeledi snovačovitých stejně jako vrabci.

Prostředí

Vyskytuje se v alpínském pásmu jihoevropských až středoasijských pohoří, areál je velice roztříštěný. V Evropě žije v Pyrenejích, Apeninách, Abruzzách, Alpách a v západním Balkánu po severní Řecko. Stálý druh, v zimě zřídka sestupuje do nižších poloh.

Z Česka je několik pozorování datovaných mezi říjen a březen. Většinou jsou pozorováni jednotliví ptáci, méně často malé skupinky a vzácně i větší hejna.

Rozmnožování

Pěnkavák sněžní hnízdí jednotlivě, hnízdo si staví ve štěrbinách skal nebo zdí vysokohorských stavení, někdy i v zemních norách (po svištích) nebo i v budkách. Hnízdí 2x ročně, od konce dubna do června snáší 4-5 (7) vajec. Sedí oba rodiče, samice častěji, 13-14 dní. Hnízdo mláďata opouštějí po 18-21 dnech, po vyvedení se drží rodinky pohromadě a v srpnu se několik rodinek spojuje do větších hejn, která se během zimy ještě zvětší. Nejstarší kroužkovaný pták se dožil 5 let.

Potrava

Potrava je rostlinná, nejrůznější semena, v létě se živí i hmyzem a pavouky. V okolí lidských sídel sbírá odpadky a zbytky potravin, v zimě se ve velkých hejnech přiživuje na krmítkách u budov.

Pěnkavák sněžníNázvy ve světě

Anglicky: White-winged Snowfinch, Chorvatsky: Snježna zeba, Německy: Schneefink, Slovensky: Snehárka vrchovská

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.