Rosela žlutolící

Platycercus icterotis

Výskyt: Jihozápad Austrálie
Velikost: 26 až 28 centimetrů
Hmotnost: 50-80 g
Kroužek: 5,0mm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: Inkubace 20 dnů
Potrava: Směs semen pro střední papoušky, ovoce a zelenina
Cena: 700 Kč
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Břetislav Vališ     39969 zobrazení     0 komentářů

Rozlišování pohlaví

Rozdíl v pohlaví není u rosely žlutolící příliš obtížné určit. Sameček má sytější zbarvení než samička, která je také často menšího vzrůstu. Nápadné jsou jasně žluté lícní skvrny u samečků, které mají samičky ve světlejším zbarvení.

Povaha

Ačkoli žije tento nejmenší druh rosel v přírodě v malých skupinkách, ve voliéře jejich vzájemné soužití často nefunguje. Vhodné je chovat pohromadě jen jeden pár, zvláště v hnízdním období.

Chovatelské zařízení

Pro pár těchto papoušků je dostačující výlet o šířce nejméně 80 centimetrů a délce minimálně 2 metry. Pokud chováme ochočeného ptáka v pokojové kleci, musí mít denně možnost si protáhnout křídla mimo své obydlí.

Klimatické podmínky

Tito australští ptáci jsou otužilí a mohou bez problémů přezimovat venku. Musí však mít k dispozici vnitřní úkryt před mrazem.

Potrava

Rosely žlutolící krmíme směsí pro střední papoušky. Tu můžeme doplňovat malými dávkami plevelů a ovoce. V hnízdním období chutná mláďatům také drobný a jemný hmyz.

Denní činnost

Tito ptáci jsou velice smělí, zvědaví a neustále aktivní. Zvuky, které vydávají, jsou na poslech líbivé - nejde o nepříjemné křiklouny. Jako téměř všichni papoušci se i tyto rosely dají jako mladí jedinci dobře ochočit. Při nedostatku ptačích společníků však vyžadují od svého chovatele mnoho pozornosti.

Hnízdění

Odchov těchto rosel má největší šanci na úspěch, pokud jejich pár (minimálně jeden a půl roku starý) umístíme do samostatné voliéry. Samička může být při volbě budky vybíravá a proto budky rozvěsíme ve voliéře na různá místa. Vhodná budka má průměr dna asi 25 centimetrů. Na něj navršíme silnou vrstvu ztrouchnivělého dřeva nebo rašelinu.

Snůška obyčejně obsahuje 4 až 5 bílých vajec, na kterých sedí samička asi po dobu 18 až 20 dnů. Mladé rosely žlutolící rády dostávají jemnou živou potravu, trochu univerzálního krmení a vaječné směsi. Asi po čtyřech až pěti týdnech mláďata vylétají z budky. Potom je ještě pár týdnů vodí a přikrmují rodiče, hlavně sameček.

Rosela žlutolícíNázvy ve světě

Latinsky: Platycercus icterotis, Anglicky: Western Rosella, Německy: Gelbwangenrosella, Dánsky: Stanleyrosella, Španělsky: Perico Carigualdo, Finsky: keltakurkkurosella, Francouzsky: Perruche à oreilles jaunes, Italsky: Rosella di Stanley, Japonsky: kokonoeinko, Japonsky 2: ココノエインコ, Holandsky: Stanleyrosella, Norsky: Gulkinnrosella, Polsky: rozella zóltolica, Rusky: Желтощёкая розелла, Slovensky: rozela žltolíca, Švédsky: Stanleyrosella, Čínsky: 澳西玫瑰鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.