Tricha orlí

Psittrichas fulgidus

Výskyt: Nová Guinea
Velikost: 46 cm
Hmotnost: 600-800 g
Kroužek: 9,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 27-31 dnů
Potrava: Dužnaté ovoce, bobuloviny, zelenina, med ...
Cena: Obtížně dostupný, cena kolem 300 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16576 zobrazení     1 komentář

Popis

Převážně černě zbarvený. Nahé partie na čele a tvářích jsou šedočerné s jemnými pírky, připomínajícími štětinky. Pírka na temeni, krku a zadních tvářích mají netypickou stavbu s úzkými kopinatými prapory. Za očima je u samce pár kopinatých pírek rudých (u samice zde červená chybí). Pera na prsou mají šedé lemy. Spodní křídelní krovky, břicho, boky, spodní i vrchní ocasní krovky, loketní letky a krovky jsou šarlatové. Zobák je černý, duhovka tmavě rudohnědá, končetiny šedé. Mladí ptáci mají rudou barvu znatelně tmavší.

Výskyt

Nová Guinea a některé blízké okolní ostrovy.

Život v přírodě

Tricha orlí se nejčastěji vyskytuje v horských deštných pralesích ve výškách od 800 do 2000 metrů, vzácněji v nížinách až u moře.

Chov

Do Evropy byl tricha orlí poprvé přivezen v roce 1831, kdy byl také Lessonem popsán. V zajetí je náročný ná stálou teplotu a vyšší vlhkost, především pak na kvalitní krmivo. První, i když neúspěšný odchov nahlásil Jager v Jižní Africe v roce 1976. Mládě uhynulo ve stáří 87 dnů. Později se u několika chovatelů odchovy vydařily. Snáší jen dvě vejce a vyvádí většinou jediné mládě.

Potrava

Vedle měkkého dužnatého ovoce (především fíky) zelenina, zralé bobuloviny, vařené brambory, rýže a zelenina, rajčata, vejce, med, jogurt, směs drcených semen atd. Vhodné je i instantní krmivo pro lorie. Neopeřené přední partie hlavy jsou jedinečným přizpůsobením, aby se ptáci neušpinili při požírání přezrálého ovoce.

Tricha orlíNázvy ve světě

Latinsky: Psittrichas fulgidus, Anglicky: Pesquet's Parrot, Dánsky: Børstehovedet Papegøje, Finsky: kaljunaamakaija, Francouzsky: Psittrichas de Pesquet, Holandsky: Borstelkoppapegaai, Italsky: Pappagallo di Pesquet, Japonsky: arageinko, Japonsky 2: アラゲインコ, Norsky: Børstepapegøye, Německy: Borstenkopf, Polsky: sepica, Rusky: Щетиноголовый попугай, Slovensky: kastura orlia, Čínsky: 彼氏鹦鹉, Španělsky: Loro Aguileño, Švédsky: Pesquets papegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.11.2017, 19:30
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA