Vini modrotemenný

Vini australis

Výskyt: Ostrovy v Tichém oceánu
Velikost: 19 cm
Hmotnost: 47-52 g
Kroužek: 5 mm
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 23-26 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15521 zobrazení     1 komentář

Popis

V dospělosti dorůstá tento pestře zbarvený vini délky těla kolem 19 cm a dosahuje hmotnosti v rozmezí 47 - 52 g. Temeno hlavy je, jak už napovídá druhový název, modré. Hrdlo a tváře červené a zbytek hlavy zelený. Prsa jsou rovněž zelená a břicho červené. Zelené zbarvení mají i křídla a ocas. Oči má vini modrotemenný hnědé a zobák oranžovočervený. Stehna jsou modrofialová a končetiny mají barvu oranžovou.

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu jsou ostrovy v Tichém oceánu: Fidži, Niue, Francouzská Polynésie, kde se vyskytuje v lesích a zahradách. Jejich výskyt se váže stejně jako u jiných druhů viniů na kokosové palmy, které poskytují dostatek hnízdišť a úkrytu před predátory. Zaletují též na obdělávané plochy. Jsou to dobří letci a dokonce migrují mezi výše popsanými ostrovy. Mimo dobu hnízdění žijí v hejnech kolem deseti jedinců. V přírodě tvoří potravu tohoto druhu pyl, nektar a měkké ovoce. Hnízdí od června do srpna. Světová populace je odhadována na 50 000 - 100 000 kusů.

Chov

Samičky tohoto druhu snáší 1 - 2 vejce, které zahřívají 23 - 26 dnů. Čerstvě vylíhlé mládě má pouhé 2 - 3 g. Mladá opouští budku po 49 - 66 dnech.

Krmivo

Komerčně produkty pro lorie - nektar, ovoce a zelenina.

Vini modrotemennýNázvy ve světě

Latinsky: Vini australis, Anglicky: Blue-crowned Lorikeet, Německy: Blaukäppchen, Dánsky: Blåkronet Lori, Španělsky: Lori de Samoa, Finsky: samoanlurikki, Francouzsky: Lori fringillaire, Italsky: Lorichetto corona blu, Japonsky: zuaomusumeinko, Japonsky 2: ズアオムスメインコ, Holandsky: Blauwkaplori, Norsky: Grønnbrystlori, Polsky: loreczka modroczapkowa, Rusky: Синешапочный лори-отшельник, Slovensky: lori korunkatý, Švédsky: Blåkronad lorikit, Čínsky: 蓝冠鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.01.2019, 18:22
miluju papousky tohle je muj jeden favorit