Charmozín modrotemenný
Charmosyna diadema
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Loriidae - loriovití
- Rod: Charmosyna - charmozin
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm
Popis
Samec nebyl popsán.
Samice je zelená, čelo, uzdička, prsa a břicho světle zelené, líce a hrdlo žlutavé, temeno hlavy fialově modré, okolí řitního otvoru červené, spodní krovky křídelní jsou zelené, stehna s modrofialovým nádechem, ocas z vrchní strany zelený, okrajová pera ze spodní strany u báze červené a černé, jinak olivově žlutá, na špici žlutavá, úzké okruží oka hnědavé, duhovka pravděpodobně oranžově hnědá, nohy oranžové, zobák oranžový až červený.
Mladí ptáci jsou neznámí.
Poddruhy
V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.
Mutace
Žádné mutace nejsou známé
Rozšíření
Nová Kaledonie. Pokud žije, tak v nepřístupných mlžných lesích pravděpodobně v okolí Mt.Panié, Mt.Humboldt a Kouakoué (Bregulla 1993)
Život v přírodě
O jejich životě nejsou žádné relevantní informace. Pravděpodobně se však jeho způsob života nebude příliš odlišovat od jiných, blízce příbuzných druhů rodu Charmosyna.
Potrava
Neznámá
Chov v zajetí
Charmozin modrotemenný nebyl nikdy v zajetí chován.
Ochrana a obchod
Přestože se jedná o nejohroženějšího příslušníka čeledi Loriinae, je s podivem, že je zařazen do přílohy II úmluvy CITES a ne do přílohy I. Jeho stavy v přírodě nejsou jednoznačně známy. Něktří skeptičtí biologové ho považují již za vyhynulého, nicméně podle relativně nedávných zpráv by mohl přežívat v nepřístupných oblastech Nové Kaledonie (Bregulla 1993). Podle předpokladů IUCN se jeho stavy spíše snižují díky různým vlivům (ztráta území, útoky predátorů, ptačí malárie a jiné choroby). Nicméně v některých odborných kruzích panuje mírný optimismus, protože o charmozinech je známo, že je nesmírně obtížné je spatřit, migrují, a jsou velmi nenápadní. Předpokládaná populace však nebude početná a proto je zařazen do kategorie kriticky ohrožených druhů. Zatím jediný možný způsob jeho "ochrany" je organizování expedic na jeho nalezení a zjištění základních životních podmínek a rozšiřování přírodních ochranných pásem v místech jeho předpokládaného výskytu.
Poznámka
Charmozin modrotemenný je znám pouze podle dvou muzejních exemplářů, které byly získány v roce 1859. V současné době je znám již jen jeden poškozený exemplář uložený v Museum National d´ Historie Naturelle v Paříži. Poslední doložená zpráva o jeho existenci pochází z roku 1913. I v další době se objevovaly zprávy o jeho existenci, avšak nejsou nijak doloženy a některé z nich nejsou věrohodné (1920, 1953, 1954, 1976). Koncem minulého století byly organizovány expedice na jeho znovuobjevení, a to jak soukromými osobami tak, tak i institucemi, avšak bez úspěchu.
Názvy ve světě
Charmozín modrotemenný
Latinsky: Charmosyna diadema, Anglicky: New Caledonian Lorikeet, Německy: Diademlori, Dánsky: Diademprydlori, Španělsky: Lori Diadema, Finsky: kruunulurikki, Francouzsky: Lori à diadème, Italsky: Lorichetto della Nuova Caledonia, Japonsky: akajirimujiinko, Japonsky 2: アカジリムジインコ, Holandsky: Nieuwcaledonische Lori, Norsky: Diademlori, Polsky: lorika zóltolica, Rusky: Диадемовый украшенный лори, Slovensky: lori diadémový, Švédsky: Nya Kaledonienlorikit, Čínsky: 新喀鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Charmozín wilhelmínin, Charmozín papuánský, Charmozín červenohrdlý, Charmozín nádherný, Charmozín palmový, Mada modrotemenný, Vini modrotemenný