Charmozín nádherný

Charmosyna pulchella

Výskyt: Nová Guinea
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 24-34 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13115 zobrazení     0 komentářů

Charmosinové rodu Charmosyna se na první pohled liší od svých velkých příbuzných. Podobně jako zástupci rodu Vini jsou to nevelcí papoušci štíhlejší postavy s delším ocasem, který je úzký, stupňovitý, s prodlouženými středními pery (u některých druhů nápadně). Někteří zástupci tohoto rodu mají pera na temeni lesklá a zvláštní struktury, takže trochu připomínají chocholku. Neví se ale, zda ji mohou vztyčovat jako kakaduové. Zobák je drobný, úzký a špičatý, s nápadným nahým ozobím.

Charmosin nádherný patří k nejpestřeji zbarveným papouškům vůbec. Základní barvou je opět červená, na zádech, křídlech a svrchních ocasních krovkách nahrazená tmavě zelenou. Kostřec je temně modrý. Holeně a skvrna v zátylku jsou purpurově černé, prsa žlutě proužkovaná. Spodní křídelní krovky jsou zelené a červené. Rýdovací pera jsou zelená, u kořene červená, na konci žlutá, prostřední ale celá červená se žlutými špičkami. Zobák je červený, oko žluté až oranžové, běhák oranžově žlutý.

Domovem charmosina nádherného je ostrov Nová Guinea, kde na rozdíl od řady jiných loriů obývá i hornaté oblasti ve středu ostrova až do výšek kolem 2000 metrů n. m., naopak na pobřeží se zřejmě nevyskytuje. Nalezneme ho vždy v deštném pralese, do otevřenější krajiny se nevydává. Žije v hejnech, někdy tvořených i více druhy loriů, a společně létají na sladký nektar, květy a pyl kvetoucích stromů. Létá výtečně a velice rychle.

Kdy se dostal charmosin nádherný poprvé do zajetí, se přesně neudává. Ovšem již v roce 1914 byl oznámen jeho první úspěšný odchov u Brooka ve Skotsku. U nás byl chován v pražské zoologické zahradě již před druhou světovou válkou (vystavován 1933).

Charmozín nádhernýNázvy ve světě

Anglicky: Fairy Lorikeet, Latinsky: Charmosyna pulchella, Německy: Goldstrichellori, Dánsky: Rødgumpet Prydlori, Španělsky: Lori Lindo, Finsky: keijulurikki, Francouzsky: Lori féérique, Italsky: Lorichetto delle Fate, Japonsky: akaokisujiinko, Japonsky 2: アカオキスジインコ, Holandsky: Zwartstuitlori, Norsky: Prinsesselori, Polsky: lorika ognista, Rusky: Златополосый украшенный лори, Slovensky: lori krásny, Švédsky: Felorikit, Čínsky: 仙鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.