Aktuálně: 4 364 inzerátů188 675 diskuzních příspěvků17 945 uživatelů

Charmozín červenohrdlý

Charmosyna rubrigularis

Charmozín červenohrdlý

Charmosyna rubrigularis

Charmozín červenohrdlý

 • Výskyt: Indonésie
 • Velikost: 17 cm
 • Hmotnost: 40 g
 • Potrava: nektar, pyl, květy, larvy hmyzu
Charmozín červenohrdlý
Kam se řadí?

Charmozín červenohrdlý

Taxonomie

 • Třída: Aves - ptáci
 • Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
 • Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
 • Nadřád: Neognathae - letci
 • Řád: Psittaciformes - papoušci
 • Čeleď: Loriidae - loriovití
 • Rod: Charmosyna - charmozin
Charmozín červenohrdlý
Kde žije?

Charmozín červenohrdlý

Asie

 • Nadmořská výška: 940 m
 • Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
 • Teplotní pásy:
 • Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
 • Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
 • Mírný pás: spadá většina kontinetu
 • Subpolární pás: severní oblast
 • Polární pás: nejsevernější oblast
 • Teplota:
 • Zima: až -50 °C (Sibiř)
 • Léto: 5-35 °C
 • Roční úhrn srážek:
 • Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm
Tomáš Horyna 17.09.2013, 08:34
29 057 4 minuty čtení

Popis

Je to středně velký lori. Základní barva opeření je zelená, prsa, břicho a spodní krovky ocasní žlutavě zelené, spodní část zobáku a brada červené, často lemována žlutou, okolí ucha modravě zelené se světle zelenými proužky, spodní krovky křídelní žlutavě zelené, spodní strana letek s příčným žlutým proužkem, ocasní pera z vnější strany zelená, u kořene červená s širokou žlutou špičkou, ze spodní strany olivově žluté, úzké okruží oka tmavě šedé, duhovka oranžová, nohy žlutavě oranžové, zobák oranžově červený. Samice je podobná samečkovi, někdy se udává méně červené okolo zobáku. Pro správné určení pohlaví je nutná endoskopie nebo analýza DNA Mladí ptáci mají tmavší zbarvení, méně červené u kořene zobáku a kratší ocas.

Poddruhy

V roce 1915 popsali Rothschild a Harter poddruh Charmosyna rubrigularis karkarii, která se měla odlišovat rozsáhlejším červeným zbarvením na bradě se žlutým lemem a izolovanou oblastí výskytu. Ptáci s tímto zbarvením však byli zjištěni i na ostrovech Nová Británie a Nové Irsko. V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.

Mutace

Žádné mutace nejsou známé

Rozšíření

Nová Británie, Nové Irsko a ostrov Karkar, daleko od severního pobřeží Nové Guineje. Celková rozloha areálu jejich výskytu je 20.000 – 50.000 km2. Obývají především lesy ve vyšších vnitrozemských polohách, oblasti vysoké sekundární vegetace a pravděpodobně i ostatní zalesněné krajiny. Podle Beehlera se vyskytují do nadmořské výšky 1500 m.n.m. V nížinách se vyskytují pouze ojediněle, nahrazují je zde charmozini červenobocí (C.placentis).

Život v přírodě

Stejně jako o většině zelených charmozinů ani o životě charmozína červenohrdlého není mnoho informací. Obvykle bývají vídáni v malých skupinkách do 10 jedinců. Vzhledem ke svému zbarvení a velikosti jsou velmi nenápadní a nejčastěji bývají pozorováni v letu nad lesem nebo sbírající potravu vysoko ve větvích kvetoucích stromů a palem. Často jsou ve společnosti jiných ptáků živících se nektarem, např. Lori mnohobarvého (Trichoglossus haematodus). Při sběru potravy jsou méně ostražití, jinak jsou velmi plaší. Za letu vydávají měkké, rychle se opakující volání „szeep szeep“, které se příležitostně ozývá i při sběru potravy.

Potrava

Nektar, květy, pravděpodobně i šťavnaté ovoce, pyl, a larvy hmyzu.

Chov v zajetí

Nejsou doklady o chovu charmozina červenohrdlého v zajetí.

Kříženci

Žádné doklady o křížení nejsou známé

Zastoupení v chovech

V České republice ani jinde ve světě se dle mých informací v současné době tento druh nechová.

Krmení

Neznámé, pravděpodobně podobné, jako ostatní malí charmozini (C.placentis atd.)

Ochrana a obchod

Tak jako všichni ostatní papoušci je i charmozin červenohrdlý zařazen do přílohy II úmluvy CITES. Jeho stavy v přírodě nejsou jednoznačně známy, nicméně podle údajů IUCN (Červená kniha) se má za to, že je na většině svého území hojným druhem. Rovněž nebyl pozorován úbytek populace, takže tento druh není předmětem žádné zvláštní ochrany. Pro chov a obchod v rámci Evropské unie nejsou kladeny žádné formální překážky. Jediným průvodním dokumentem je veterinární povolení k převozu z okresu do okresu (v rámci ČR) - toto bývá velmi často opomíjeno, avšak nikdy jsem neslyšel o jakýchkoliv problémech či dokonce sankcích ze strany státních úřadů - či veterinární povolení k převozu ze státu do státu (v rámci EU). Toto povolení je naopak důležité, protože případná celní kontrola v tom daném státě může papoušky bez tohoto povolení zabavit a Vám způsobit nemalé problémy. Veterinární povolení k převozu vydává příslušná Okresní veterinární správa (potvrzení od soukromého veterinárního lékaře neplatí). Eventuelní dovoz či vývoz mimo Evropskou unii povoluje v ČR Ministerstvo životního prostředí po konzultacích se Státní agenturou pro ochranu přírody a Státní veterinární správa. Od podzimu 2006 však platí na celém území EU dovozní embargo v důsledku rozšíření ptačí chřipky. V současné době lze výjímečně povolit do osobního zájmového chovu dovoz maximálně 2 párů. Aktuální veterinární informace lze nalézt na portálu Státní veterinární správy Vzhledem k tomu, že na trhu není nabízen, není známa ani jeho cena

Zajímavosti

Charmozini červenohrdlí sice nejsou zastoupeni v chovech, ale jejich preparáty lze vidět ve sbírkách mnoha muzeí po celém světě.

Názvy ve světě

Charmozín červenohrdlý

Latinsky: Charmosyna rubrigularis, Anglicky: Red-chinned Lorikeet, Německy: Rotkinnlori, Dánsky: Rødstrubet Prydlori, Španělsky: Lori Barbirrojo, Finsky: punaleukalurikki, Francouzsky: Lori à menton rouge, Italsky: Lorichetto mentorosso, Japonsky: akanodoinko, Japonsky 2: アカノドインコ, Holandsky: Roodkinlori, Norsky: Rødhakelori, Polsky: lorika czerwonobroda, Rusky: Красногорлый украшенный лори, Slovensky: lori červenohrdlý, Švédsky: Rödglänsande lorikit, Čínsky: 红颏鹦鹉

Mohlo by vás také zajímat

Charmozín wilhelmíninCharmozín papuánskýCharmozín nádhernýCharmozín palmovýCharmozín modrotemennýKančík červenohrdlý

Podělte se s námi o názor na tento text →