Afghánský chrt

Afghan Hound

Oficiální zkratka v ČR: AF
Výška v kohoutku: 70-80 cm
Hmotnost: 63-74 cm
Výška v kohoutku: 27 kg kg
Délka života: 12-14 let
FCI: X. - Chrti
Číslo standartu: 228
Využití: lovecké plemeno, společník
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4363 zobrazení     2 komentáře

Afghánský chrt je plemeno chrta šlechtěné začátkem 20. století v Anglii křížením s různými plemeny afghánských chrtů, jako je pouštní typ Bell-Murray nebo horský typ Ghazni.

Dříve bylo toto plemeno využíváno při štvanicích na lovnou zvěř od zajíce přes gazely až po leoparda. Dnes je Afghánský chrt využíván především jako doprovodný a sportovní pes.

Afghánský chrt je houževnatý a vytrvalý lovec samotář, je velmi samostatný, nezávislý a není ochotný se podřizovat. I když má ke svému chovateli těsný vztah, vždy dá přednost tomu, co je pro něj nejvýhodnější.

V domě se chová klidně, ale jakmile se dostane do volné přírody, ihned uplatňuje svůj temperament. Nesnáší cizí psy ani jiná zvířata. K cizím lidem se chová odmítavě.

Afghánský chrt je fascinující pes, který vyžaduje trpělivou a důslednou výchovu a jednoznačné vedení. 1 tak však využívá každý podnět k výpadu na lov, při kterém se orientuje zrakem. Jeho pobíhání bez vodítka je proto sotva možné.

Afghánského chrta je třeba zapojit do chrtích závodů, denně mu umožnit mnoho pohybu, jako doprovod při jízdě na kole, joggingu apod. Není to pes vhodný pro pohodlné lidi. Jeho hedvábná srst vyžaduje od chovatele intenzivní péči. Líná však pouze nepatrně.

Afghánský chrtNázvy ve světě

Anglicky: Afghan Hound

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.12.2019, 14:45
Ret
VH
17.12.2019, 14:25
Ret
VH