Possum medosavý

Tarsipes rostratus

Výskyt: Jihozápadní Austrálie
Délka: 6,5-9 cm bez ocasu
Hmotnost: 7-22 g
Potrava: Nektar, pyl
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3497 zobrazení     1 komentář

Possum medosavý se živí, jak již napovídá jeho druhový název výhradně nektarem a pylem. Je to drobný noční živočich se štětičkou na špičce jazyka, špičatým čenichem a dlouhým ovíjivým ocasem.

Prsty mají na špičkách polštářky a ostré drápky ke šplhání po kůře a hladkých listech. Possum medosavý dorůstá délky těla 6,5-9 centimetrů, ocas je dlouhý 7-10,5 centimetrů, hmotnost se u dospělců pohybuje od 7 do 22 gramů.

V jihozápadní Austrálii, především v písčitých oblastech v blízkosti pobřeží se stepní vegetací, kterou tvoří především rostliny proteovité a myrtovité.

Řadí se k nejmenším vačnatcům vůbec a patří k nejmenším possumům. Jeho mládě mívá po narození pouhých 5 mg. Živí se pylem a nektarem z květů, který sbírá 2,5 centimetru dlouhým jazykem, který je na konci vybavený štětinkami. Díky tomu se podílí na opylování některých rostlin. Protože je possum medosavý aktivní především v noci, hledá květy především podle vůně. Jeho chrup je velmi redukovaný, má jen horní špičáky a dolní řezáky. Zajímavé je, že je v podstatě stále březí, zatímco má samice mládě ve vaku je v děloze již připraven další zárodek.

Českým rodovým názvem possum se označují i jiné druhy vačnatců, které patří do jiných čeledí.

Possum medosavýNázvy ve světě

Anglicky: Honey Possum, Německy: Honigbeutler, Slovensky: Nektárnik pásavý

Foto: http://animaldiversity.ummz.umich.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.08.2020, 00:16
A je to jedine zvire na svete,ktere konci pismenkem M