Titi rezavý

Callicebus moloch

Výskyt: Břeh Amazonky k Ekvádoru, Peru a Brazílii
Délka těla: 27-43 cm bez ocasu
Hmotnost: 0,9-1,4 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2623 zobrazení     0 komentářů

Do rodu Calltcebus patří asi 20 druhu opiček, jimž se dříve říkalo vdovky. Všechny tyto druhy mají hustou měkkou srst, zavalité tělo, kratší končetiny a uši téměř ukryté v srsti. Titi rezavý má hnědě kropenatý hřbet, spodní části jeho těla jsou oranžové. Nenápadné zbarvení a pomalý pohyb dodává zvířeti bezpečnou kamufláž v nižších stromových patrech, kde žije. Samec a samice tvoří monogamní pár, který se neustále upravuje a společně chrání své území o rozloze zhruba 6-12 hektraů. Těsně před svítání si propletou ocásky a „zpívají“, tím si upevňují vzájemné svazky a rodinné vztahy a současně označují své území. Mláďata zůstávají s rodiči až tři roky a sameček nosí mládě a opatřuje mu potravu skoro po celý rok.

V dospělosti dorůstá titi rezavý délky těla v rozmezí od 27 až do 43 centimetrů, ocas začíná na 35 a končí na 55 centimetrech, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje od 900 gramů až do 1,4 kilogramu.

Titi rezavý obývá ve volné přírodě jižní břeh Amazonky k Ekvádoru a Peru a Brazílii; konkrétně se tento druh vyskytuje v bažinách a zaplavovaných tropických pralesích, zejména na okrajích.

Titi rezavý patří do skupiny dalších šesti až osmi druhů titiú, které obývají amazonský prales.
 

Titi rezavýNázvy ve světě

Anglicky: Dusky Titi, Německy: Grauer Springaffe, Slovensky: Titi červenobruchý

Foto: http://taxondiversity.fieldofscience.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.