Maikong

Cerdocyon thous

Výskyt: Sever a východ Jižní Ameriky
Délka: 64 cm bez ocasu
Hmotnost: 6-10 kg
Březost: 63 dnů
Potrava: Krabi, ptáci, raci
velikost písma:  A A A
22.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3322 zobrazení     0 komentářů

Maikong je velmi rozšířen v nejrůznějším prostředí, takže má mnoho odchylek ve velikosti, zbarvení i způsobu života. Obvykle je svrchu šedohnědý a naspodu bílý. Obličej bývá rezavý, stejně jako boltce a nohy, špička ocasu černá, stejně jako chodidla a zadní strana uší. Zdržuje se hlavně v křovinách a hustých zárostech. Maikong žije v monogamních párech. V noci loví tento druh kraby na pobřeží v sladkých vodách, ale nevyhýbá se ani jiné potravě.

Maikong je pronásledován zemědělci a často loven pro kožešinu. Délka těla dosahuje až 64 centimetrů, ocas je pak dlouhý dalších 29 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 6-10 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá tento druh sever a východ Jižní Ameriky; konkrétně travnaté plochy, listnaté lesy a nížinné tropické pralesy.

Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.


 

MaikongNázvy ve světě

Anglicky: Crab-eating Fox, Německy: Maikong, Slovensky: Líška maikong

Foto: http://www.pvsul.com.br

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.