Ženetka tečkovaná

Genetta genetta

Výskyt: Evropa, Afrika, Asie
Délka: 40-50 cm
Hmotnost: 1,3-2,3 kg
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Drobní savci, plazi, ptáci, hmyz
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9554 zobrazení     1 komentář

Dříve se ženetka tečkovaná nazývala ženetka obecná a je to štíhlé, půvabné, jako kočka obratné zvíře s výrazně zbarveným obličejem, tečkovaným tělem a pruhovaným ocasem. Výborně ženetka tečkovaná šplhá, protože má ostré napolo zatažitelné drápy. Na hřbetě má hřeben srsti, který umí naježit. Je velmi hbitá, v podstatě všežravá, ale nejraději loví v noci nebo za soumraku drobné živočichy a podniká i výpravy do kurníků. Samec mívá velký areál, větší než samice, a ten si značkuje pachovými látkami, močí a trusem. Doupě mívá v dutém stromě, pod kořeny nebo v hustém křoví.

Ženetka tečkovaná dosahuje délky těla 40-50 centimetrů, délka ocasu je 40-51 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 1,3 až 2,3 kilogramy.

Tato ženetka žije především v lesích, křovinatých a skalnatých krajinách, kde loví v noci hlodavce, ale rovněž se specializuje na lov hřadujících ptáků. Areálem výskytu je jihozápadní Evropa, Afrika a Blízký východ.

Obývají koruny stromů, mají dlouhý ocas, zatažitelné drápy a vztyčené zužující se boltce. Ženetky mají u pohlavních orgánů pachové žlázy, které produkují olejovitý výměšek, dříve hojně využívaný k výrobě parfémů.

Do čeledě cibetkovitých patří cibetky, ženetky a linsangové.
 

Ženetka tečkovanáNázvy ve světě

Anglicky: Small-spotted Genet, Německy: Kleinfleck-Ginsterkatze, Polsky: Źeneta zwyczajna, Slovensky: Ženetka škvrnitá

Foto: http://zooinstitutes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.12.2019, 17:17
lev, vrabec, papoušek, netopyr, ropucha, prase, agapornis, skraboskovy, blatnice