Tapír čabrakový je někdy přezdíván též tapír indický. Je to největší tapír, jediný žijící ve Starém světě, má nápadné černobílé zbarvení, které rozbíjí jeho siluetu a činí ho neviditelným ve stinném lese. Tapír čabrakový se živí šťavnatou vegetací a spadanými plody.
Délky těla dosahuje tapír čabrakový 1,8-2,5 metru, délky ocasu 5-10 centimetrů, hmotnost značně kolísá v závislosti na pohlaví od 250 až do 540 kilogramů.
Tapír čabrakový je býložravec a přežvýkavec. Přes den hledá stín pod porostem keřů a menších stromů, za potravou vyráží až navečer. Tapír žije v menších stádech, můžeme však narazit i na samotáře. Jeho typickým a původním prostředím jsou subtropické a tropické pralesy, přizpůsobil se ale i na savany porostlé řídkou vyšší vegetací. Tapír indický se vyskytuje v Malajsku a Siamu.
Po oplodnění jsou samice tapíra 13 měsíců březí. V jednom vrhu přivedou na svět jedno, výjimečně dvě mláďata. Ta jsou od narození černobíle pruhovaná a velice hravá.
Jejich jídelníček, zpočátku tvořený mateřským mlékem postupně přechází na jejich přirozenou bylinnou stravu. V době jejich největší zranitelnosti ztrácí jejich matka bázlivost a je schopná je ochránit i před většími šelmami.
Komentáře ke zvířeti