Tapír čabrakový

Tapirus indicus

Výskyt: Malajsko a Siam
Délka těla: 1,8-2,5 m
Hmotnost: 250-540 kg
Březost: 13 měsíců
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: Až 30 let
Potrava: Plody, šťavnatá vegetace
velikost písma:  A A A
28.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7730 zobrazení     0 komentářů

Tapír čabrakový je někdy přezdíván též tapír indický. Je to největší tapír, jediný žijící ve Starém světě, má nápadné černobílé zbarvení, které rozbíjí jeho siluetu a činí ho neviditelným ve stinném lese. Tapír čabrakový se živí šťavnatou vegetací a spadanými plody.

Délky těla dosahuje tapír čabrakový 1,8-2,5 metru, délky ocasu 5-10 centimetrů, hmotnost značně kolísá v závislosti na pohlaví od 250 až do 540 kilogramů.

Tapír čabrakový je býložravec a přežvýkavec. Přes den hledá stín pod porostem keřů a menších stromů, za potravou vyráží až navečer. Tapír žije v menších stádech, můžeme však narazit i na samotáře. Jeho typickým a původním prostředím jsou subtropické a tropické pralesy, přizpůsobil se ale i na savany porostlé řídkou vyšší vegetací. Tapír indický se vyskytuje v Malajsku a Siamu.

Po oplodnění jsou samice tapíra 13 měsíců březí. V jednom vrhu přivedou na svět jedno, výjimečně dvě mláďata. Ta jsou od narození černobíle pruhovaná a velice hravá.

Jejich jídelníček, zpočátku tvořený mateřským mlékem postupně přechází na jejich přirozenou bylinnou stravu. V době jejich největší zranitelnosti ztrácí jejich matka bázlivost a je schopná je ochránit i před většími šelmami.
 

Tapír čabrakovýNázvy ve světě

Anglicky: Malayan Tapir, Francouzsky: Tapir À Chabraque, Holandsky: Maleise tapir, Italsky: Tapiro dalla gualdrappa, Německy: Schabrackentapir, Polsky: Tapir malajski, Rumunsky: Tapirul asiatic, Rusky: Чепрачный тапир, Slovensky: Tapír malajský, Španělsky: Tapir De La India

Foto: http://scienceblogs.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.