Jazyk obecný

Solea solea

Výskyt: Severovýchodní část Atlantického oceánu
Délka těla: 30-40 cm
Počet vajec: 100 000-150 000 ks
Potrava: Červi, měkkýši, korýši
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3341 zobrazení     0 komentářů

Jazyk obecný nebo též jazyk mořský je hojně rozšířen v mořích podél břehů Evropy až do západní části Baltského moře.

Nejčastěji se vyskytují v oblastech, kde se teplota vody pohybuje mezi 8 až 24 °C. Během zimy z tohoto důvodu dochází k jeho migraci do hlubších vod a to až do hloubky okolo 150 metrů. Přes léto se vyskytuje převážně v oblastech do hloubky okolo 60 metrů.

Jazyk obecný se tře v rozmezí února až března, kdy se jedinci přesunují na mělčinu o teplotě vody mezi 6 až 12 °C. Během tření dochází k uvolnění 100 až 150 tisíců jiker do vody, které jsou následně volně unášeny mořskými proudy a vlněním. Oplodněná vajíčka se začínají vyvíjet a za přibližně 10 dnů se z jiker líhnou larvy, které pokračují v růstu. Malé rybky začínají žít přisedlým způsobem života přibližně v době, kdy dorostou velikosti 1,5 cm

Jazyk útočí převážně v noci na drobné živočichy jako například červy, měkkýše a korýše, kteří žijí na dně, včetně drobných rybek. Přes den je částečně zahrabán v písku, či bahně, čímž snižuje svoje riziko být odhalen predátory.

Jazyk obecný neboli jazyk mořský je hojně loven pro maso, které je s oblibou konzumováno. Připravuje se jak vařením, dušením, grilováním, tak i pečením. Cena jeho masa je poměrně vysoká.

Jazyk obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Black Sole, Chorvatsky: List, Německy: Seezunge

Foto: http://www.21food.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.