Jazyk obecný nebo též jazyk mořský je hojně rozšířen v mořích podél břehů Evropy až do západní části Baltského moře.
Nejčastěji se vyskytují v oblastech, kde se teplota vody pohybuje mezi 8 až 24 °C. Během zimy z tohoto důvodu dochází k jeho migraci do hlubších vod a to až do hloubky okolo 150 metrů. Přes léto se vyskytuje převážně v oblastech do hloubky okolo 60 metrů.
Jazyk obecný se tře v rozmezí února až března, kdy se jedinci přesunují na mělčinu o teplotě vody mezi 6 až 12 °C. Během tření dochází k uvolnění 100 až 150 tisíců jiker do vody, které jsou následně volně unášeny mořskými proudy a vlněním. Oplodněná vajíčka se začínají vyvíjet a za přibližně 10 dnů se z jiker líhnou larvy, které pokračují v růstu. Malé rybky začínají žít přisedlým způsobem života přibližně v době, kdy dorostou velikosti 1,5 cm
Jazyk útočí převážně v noci na drobné živočichy jako například červy, měkkýše a korýše, kteří žijí na dně, včetně drobných rybek. Přes den je částečně zahrabán v písku, či bahně, čímž snižuje svoje riziko být odhalen predátory.
Jazyk obecný neboli jazyk mořský je hojně loven pro maso, které je s oblibou konzumováno. Připravuje se jak vařením, dušením, grilováním, tak i pečením. Cena jeho masa je poměrně vysoká.
Komentáře ke zvířeti