Candát obecný

Sander lucioperca

Výskyt: Evropa
Délka těla: Do 130 cm
Hmotnost: Do 21 kg
Délka života: Kolem 20 let
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
27.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5737 zobrazení     0 komentářů

Tělo je protáhlé, z boků zploštělé. Hlava zakončena koncovými ústy. V tlamě se nachází řada drobných zoubků a také velké tzv. psí zuby. Na hřbetě se nachází dvě hřbetní ploutve, první vyztužena tvrdými paprsky, druhá měkkými. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovní prsních. Tělo je zbarveno šedě s odstíny zelené. V mládí jsou na bocích zřetelné svislé tmavé pruhy. Dorůstá do délky až 130 cm a hmotnosti 21 kg. Nejstarší známý exemplář měl 25 let.

V našich podmínkách dospívá candát ve věku 3-5 let, hlavním kritériem je dosažená velikost. Samci většinou dospívají o rok dříve. Jednorázové tření zpravidla probíhá v dubnu až červnu na mělčinách s čistým písčitým nebo mírně zarostlým dnem. Samec tam vyčistí část dna nebo porostu od jemných nánosů a po výtěru hlídá a očišťuje jikry až do vylíhnutí. Je přitom agresivní, útočí na kolem plující ryby a neváhá napadnout jakéhokoli narušitele prostoru hnízda včetně člověka. Toto chování je někdy zdrojem paniky a různých novinářských perliček anebo je naopak využíváno pytláky pro nezákonný lov starostlivých candátích otců. Pokud se však člověk delší dobu dívá na starostlivého nervózního candáta střežícího svůj poklad, vyrážejícího za rybami, které se přiblížily příliš blízko a rychle se vracejícího ve strachu, aby se snad nevzdálil příliš, působí jeho chování spíš sympaticky až dojemně.

Candát obecnýNázvy ve světě

Anglicky: European Pike-perch, Chorvatsky: Zubati smuđ, Italsky: Luccioperca, Německy: Zander, Slovensky: Zubáč obyčajný

Foto: http://luciopesca.webcindario.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.