Hrouzek obecný

Gobio gobio

Výskyt: Evropa
Délka těla: 10 cm
Hmotnost: 6-25 g
Počet jiker: 2000-5000 ks
Délka života: 6 let
Potrava: Drobní živočichové, rostliné části
velikost písma:  A A A
05.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6189 zobrazení     0 komentářů

Hrouzek obecný žije při dně potoků a řek, ale i ve stojatých vodách s kamenitým dnem nebo písčinami. Dorůstá v dospělosti obvykle pouze 10 centimetrů délky, vzácně nanejvýš 20 centimetrů, a vyznačuje se nápadně velkými ploutvemi.

V České republice se hrouzek obecný vyskytuje v tekoucích i vhodných stojatých vodách na celém našem území s výjimkou horských řek a zabahněných vod s vysokou teplotou vody v létě a nízkým obsahem kyslíku v zimě. Nesvědčí mu ani hluboké údolní nádrže. Trofejní hrouzky je možné objevit ve středně velkých řekách nejlépe s přírodním korytem a dobrou kvalitou vody.

Rád se hrouzek obecný ukrývá pod kameny, obvykle s několika jedinci pohromadě. Často se dostane potoky do rybníků, kde se velmi rychle rozmnoží a není tu vítaným hostem.

Pohlavně hrouzci dospívají nejčastěji ve třetím roce života (stáří 2+). K výtěru tohoto druhu dochází v průběhu května až června v několika etapách (porcionální výtěr) na písčité dno. Ryby se před výtěrem shlukují do hejn. Celkový počet jiker od jedné samice kolísá v rozmezí zhruba 2 000 – 5 000 jiker.

Hrouzek obecný se živí drobnými živočichy a rostlinnými částmi. Má velmi chutné maso, které je považováno v některých zemích vysloveně za lahůdku.

Hrouzek obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Gudgeon, Chorvatsky: Obična krkuša, Německy: Gründling, Rumunsky: Porcuşor, Slovensky: Hrúz obyčajný

Foto: http://www.oerred.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.