Losos obecný

Salmo salar

Výskyt: Řeky
Délka těla: 150 cm
Hmotnost: 25 kg
Počet jiker: 8000-40 000 ks
Délka života: 13 let
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7577 zobrazení     0 komentářů

Losos obecný se v Evropě vyskytuje při severním pobřeží. Odtud táhne na podzim houfně do řek, a to až k pramenům, kde se v zimních měsících tře. Během celé této doby nepřijímá žádnou potravu. Do prohlubně, kterou si vytvoří samice údery ocasu, naklade až kolem 40 000 jiker a pokryje je pískem. Po vytření se lososi vracejí zpátky do moře, ale mnoho jich cestou zahyne. Za svůj život se lososi třou dvakrát až pětkrát. Mladí jedinci zůstávají v řekách 3 až 5 roků a živí se tu hmyzem a drobnými rybami.

V moři se losos obecný živí šprotami, sledy a korýši. Dorůstá délky až 1,5 metru a hmotnosti přes 50 kilogramů.

Od roku 1998 je plůdek lososa vysazován v severních Čechách, především do říčky Kamenice a údajně také do Ploučnice a Ohře. Malý počet ryb se vrací a pokouší se o výtěr, ale výsledek projektu je stále ještě nejistý. Několik lososů se ulovilo v dolním úseku Labe a ojediněle i na Ohři. Dne 30.10.2002 byly uloveny čtyři exempláře (3 mlíčáci a 1 jikernačka) na trdlišti v říčce Kamenici. Zprávu o tomto úspěchu odvysílala i televize.

V letech 2005–2006 nebyly publikovány snad žádné významnější údaje o přítomnosti lososa na našem území.

Tření u nás probíhalo od konce října až do prosince. Samice při něm vytlouká ocasem na písčitém dně 2–3 m dlouhou mělkou jámu, kterou po výtěru zase zahrabává. Vytírá se často postupně s několika samci, kteří o toto právo mohou svádět i souboje. Třecích hnízd může samice vyhloubit i několik a celý výtěr se může protáhnout až na 14 dnů. Při nedostatku velkých tažných samců se zřejmě mohou uplatnit i malí netažní samci, kteří jsou v porovnání s jikernačkou až směšně malí. Samcům se v době tření zvětšují přední zuby a na dolní čelisti vyrůstá typický „hák“. Jedná se o vazivový útvar, který může být po výtěru (pokud samec přežije) opětovně vstřebán. Lososi vracející se po ukončeném výtěru do moře jsou ve velmi špatné kondici a u nás byli označováni jako „tuláci“.

V evropských řekách patří dnes k vymírající fauně. U nás býval losos obecný hojný i ve Vltavě, ale to už patří minulosti. Maso lososa patří k nejvyhledávanějším.

Losos obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Salmon, Chorvatsky: Pravi losos, Islandsky: Lax, Italsky: Salmone atlantico, Německy: Lachs, Norsky: Laks, Španělsky: Salmón

Foto: http://www.biopix.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.