Pstruh obecný

Salmo trutta

Výskyt: Horské řeky a potoky
Délka těla: 20-40 cm
Hmotnost: 0,5-3 kg
Počet jiker: 1500 ks
Délka života: 20 let
Potrava: Všežravec, dravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4971 zobrazení     0 komentářů

Pstruh obecný se vyskytuje v Evropě ve třech podobných poddruzích. Prvním je pstruh obecný mořský (Salmo t. trutta), který žije při mořských březích od Francie až do Baltského moře. Dorůstá délky 1,3 metru a hmotnosti kolem 16 kilogramů. Do řek se stěhuje jen v době tření. Chladná alpská a předalpská jezera obývá pstruh obecný horský (S. t. f. lacustris), až 80 centimetrů dlouhý a 10 kilogramů těžký. Nejznámější je pak poddruh pstruh obecný potoční (Salmo t. f. fario), který žije v bystře tekoucích vodách, v takzvaném pstruhovém pásmu. Je rozšířen v celé západní, střední a severní Evropě. V horách se vyskytuje i ve výši 2 000 metrů nad moře. Dorůstá kolem 30 centimetrů délky, vzácně až 40 centimetrů, a hmotnosti v průměru 50 až 70 dkg, ale nechybí exempláře o hmotnosti 2 až 4 kilogramy.

V České republice dobré pstruhové revíry vznikly pod údolními nádržemi díky vypouštění chladné vody. Nejznámější z těchto takzvaných sekundárních pstruhových pásem na našem území se nacházejí na Ohři pod Nechranickou a na Dyji pod Vranovskou přehradou. Občas bývá vysazován i do některých stojatých vod nebo se ojediněle loví i v mimopstruhových vodách.

Pstruh obecný se tře v zimních měsících a samice klade až 1 500 jiker.

Pstruh obecný se živí hmyzem, měkkýši, korýšky apod. Jeho maso patří k nejchutnějším. Na mnohých místech se vytírá uměle v pstruhárnách a plůdek se potom vysazuje do potoků nebo řek.

Pstruh obecný je dravá a hltavá ryba, kterou by bylo možno lovit prakticky všemi způsoby. Dnes je uznáván pouze lov přívlačí a muškařením se stále silnějším příklonem k lovu na umělou mušku, který je k rybám nejšetrnější a technicky nejnáročnější. V minulosti velice rozšířený způsob lovu na vláčenou mrtvou rybku je na většině revírů zakázán a postupně zřejmě vymizí.

Pstruh obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Sea Trout, Dánsky: Havørred, Chorvatsky: Potočna pastrva, Islandsky: Urriði, Italsky: Trota, Německy: Forelle, Slovensky: Pstruh obyčajný, Španělsky: Trucha común

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.