Máčka skvrnitá

Scyliorhinus canicula

Výskyt: Všechna evropská moře
Délka těla: 60-100 cm
Hmotnost: Do 2 kg
Počet vajec: 20 ks
Inkubace: 7-9 měsíců
Délka života: 10 let
Potrava: Měkkýši, korýši, malé ryby
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5616 zobrazení     3 komentáře

Máčka skvrnitá se hojně vyskytuje ve všech evropských mořích. Tento malý, jen 1 metr dlouhý žralok loví v moři při dně měkkýše a korýše. Někdy pronásleduje i ryby. V zimním období klade samice až 20 vajec, která jsou umístěna v tuhých pouzdrech, jejichž úponkovité přívěsky se zachycují na mořských rostlinách. Teprve za 7 až 9 měsíců se líhnou mláďata.

Vyskytuje se jak v pstruhových vodách, tak v pásmech nižších, všude kde jí poměry dna dobře vyhovují a umožňují zavrtávání. Je nočním tvorem, živícím se drobnou zvířenou dna. Jsou to hlavně larvy vodního hmyzu, červi, ale přisává se také na ryby.

Máčka je mořský dravec, který se živí převážně drobnými mořskými živočichy v podobě měkkýšů, korýšů, malými kostnatými rybami, červy, kraby, garnáty, langustami či mořskými okurkami. Na lov se vydává převážně v noci, kdy se máčka nepozorovaně přiblíží ke své oběti a pak ji rychle a celou nasaje do své tlamy.

Máčky jsou systematicky loveny pro chutné maso, které obsahují. Před samotnou konzumací se musí ale odstranit jedovatá játra. Máčka skvrnitá je často nabízena i v nákupní síti v Česku. Máčky se často chovají i v akváriích pro svůj atraktivní vzhled a menší nároky na objem nádrží, ve kterých jsou chovány.

Máčka skvrnitáNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Spotted Dogfish, Německy: Kleingefleckter Katzenhai, Chorvatsky: Mačka bljedica

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.01.2021, 12:13
děkuji jenom jaký má máčka způsob života? děkuji
24.10.2020, 13:53
máčka je paryba :-)
24.10.2020, 13:53
máčka je paryba :-)