Lotyšský teplokrevník

Původ: Lotyšsko
Kohoutková výška: 150-160 cm
Barvy: Hnědák, vraník, ryzák
Využití: Všestranný jezdecký kůň
velikost písma:  A A A
23.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1744 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno Lotyšský teplokrevník vzniklo počátkem 20. století, jak již napovídá jeho název, v Lotyšsku. Jeho předky jsou původní koně, kteří dali vzniknout i dalším evropským koním. Později se křížili s dolskými a severošvédskými koňmi, finským tažným koněm a oldenburgským teplokrevníkem. Použili se i arabští a angličtí plnokrevníci, kteří lotyšského teplokrevníka celkově zjemnili. V polovině století se tito koně křížili s německými teplokrevníky. Vznikl tak trochu těžší jezdecký kůň.

Povaha

Lotyšský teplokrevník je mírný kůň, zpravidla s přátelskou povahou. Je velmi ochotný, dobře učenlivý a pracovitý. Má přirozené nadání pro drezúru i parkúrové skákání.

Konstituce

Hlava bývá u tohoto plemene větší, krk je svalnatý. Hrudník je poměrně hluboký a hřbet rovný. Záď je svalnatá. Končetiny tohoto plemene jsou kratší, pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty.

Srst je většinou zbarvena hnědě nebo také černě, mohou však být i ryzáci. V kohoutku měří lotyšský teplokrevník průměrně od 150 do 160 centimetrů.

Využití

Lotyšský teplokrevník je všestranný jezdecký kůň, který si získal uznání v drezúře i v parkúru. Je i vyhledávaný rekreační kůň pro svou mírnou povahu.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Text: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.